Płody rolne w czerwcu będą w cenie

Po złocie i ropie naftowej na pozycję lidera rynku wysuną się surowce rolne, przewidują analitycy ankietowani przez „PB”

Dynamiczne umocnienie, jakie w maju dolar zanotował do innych głównych walut, tylko przejściowo popsuło nastroje na rynkach surowcowych.

Indeks Bloomberg Commodity zakończył miesiąc na zaledwie 0,2-procentowym minusie, by już na początku czerwca zaatakować siedmiomiesięczny szczyt. Zdaniem Colina Cieszynskiego z CMC Markets, powrót surowcowej hossy będzie w dużej mierze uzależniony od wyników czerwcowego posiedzenia amerykańskich władz monetarnych.

— Podwyżka stóp lub zapowiedź dokonania jej w lipcu jeszcze umocni dolara i osłabi surowce. W przeciwnym razie reakcja rynku będzie odwrotna — ocenia Colin Cieszynski, który do ankiety „PB” dołączył w tym roku. Jako kandydatów na najlepszy surowiec czerwca uczestnicy ankiety w większości typowali płody rolne. Po jednym głosie zdobyły kawa, kakao, cukier, kukurydza i pszenica. Według nich korektą zagrożone są natomiast metale szlachetne oraz surowce energetyczne, po tym jak złoto umocniło się od początku roku o 14 proc., a notowania ropy brent odbiły o 31 proc.

— Wyznaczenie przez OPEC celu produkcyjnego może przedłużyć zwyżki cen ropy, jednak korekta notowań wydaje się być kwestią czasu ze względu na oczekiwany powrót na rynek produkcji z Kanady oraz zwiększone wydobycie w Arabii Saudyjskiej oraz Iranie — zapowiada, będący wiceliderem rankingu, Michał Stajniak z XTB. Tymczasem dzięki najlepszemu spośród uczestników wynikowi w maju na czele zestawienia umocnił się Tomasz Regulski z Raiffeisen Polbanku.

Bartosz Sawicki

TMS Brokers

Kawa ICE

Niskie zapasy mogą wywoływać podobne rajdy cen jak ten z początku maja pod wpływem obaw o stan upraw (w Azji i Ameryce Południowej) i ograniczają prawdopodobieństwo zejścia kursu poniżej wsparcia na poziomie 120 USD.

Srebro

Na wzrost cen metali szlachetnych nie pozwolą zbliżające się podwyżki stóp procentowych w USA. Spodziewamy się dynamicznego odwracania długiej pozycji spekulacyjnej oraz odpływu kapitału z ETF. Za spadkami przemawia też sytuacja na wykresach długoterminowych.

Bartosz Zawadzki

Admiral Markets

Miedź

Kursowi miedzi udało się ponownie obronić dołek z kwietnia 2016 r., co sugeruje ruch w górę w najbliższym czasie. Odbicie cen metalu wspierają również ostatnie wypowiedzi ministra finansów Chin, który stwierdził, że jego kraj ma jeszcze pole do działania, aby wspomóc inwestycje i sektor budowlany.

Złoto

Im lepsze dane będą napływać z USA, tym większe będzie prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez Fed, a co za tym idzie, będzie też zwiększać się presja podażowa na złocie.

Michał Stajniak

XTB

Kukurydza (ticker C A)

Cena kukurydzy kontynuuje zwyżki na fali lepszych perspektyw eksportowych oraz obaw o zbyt suchą pogodę w najważniejszych rejonach upraw w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo w Brazylii narastają obawy o niedobór kukurydzy do wyżywienia drobiu, którego ten kraj jest jednym z większych eksporterów na świecie.

Soja (ticker S Q6)

Cena soi wystrzeliła w ostatnich kilkunastu tygodniach ze względu na obawy o spadek podaży, głównie w Argentynie, gdzie powodzie niszczą uprawy. Mimo wszystko wzrost cen soi wydaje się lekko przesadzony, szczególnie że w Stanach Zjednoczonych wysokie ceny zachęcają farmerów do większych zasiewów. Ostatni eksport soi z USA wypada raczej blado.

Tomasz Regulski

Raiffeisen Polbank

Kakao

Prognozy wskazujące na większy od dotychczasowych założeń deficyt na rynku kakao będą w najbliższych tygodniach tworzyć presję wzrostową w notowaniach surowca.

Bawełna

W maju kurs nie pokonał szczytu z kwietnia, co może zaowocować korektą spadkową, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że brakuje obecnie silnych fundamentalnych przesłanek za wzrostem.

Colin Cieszynski

CMC Markets

Pszenica

Pszenica pozostaje w tyle za innymi surowcami rolnymi, takimi jak kukurydza czy soja. W czerwcu może jednak nadrobić zaległości. Kurs testuje poziom 200-sesyjnej średniej przy 4,75 USD, a wybicie w górę może wynieść ceny do maksimum z kwietnia (5,10 USD). .

Benzyna

Giełdowe ceny benzyny mają tendencję do wahań wyprzedzających sezonowe zmiany popytu. W związku ze zbliżającym się okresem podróży wakacyjnych inwestorzy mogą więc chcieć realizować zyski, szczególnie że ropa nadal nie jest w stanie zdecydowanie przekroczyć poziomu 50 USD.

Dorota Sierakowska

DM BOŚ

Cukier (USA)

Notowania cukru pokonały techniczną barierę 17 centów za funt, otwierając tym samym drogę do dalszych zwyżek. Ponadto, sytuacja fundamentalna na rynku cukru zmienia się — bieżący rok jest pierwszym po kilku latach rokiem deficytu.

Ropa WTI

Notowania amerykańskiej ropy naftowej dotarły do ważnej psychologicznej bariery 50 USD za baryłkę, która może skutecznie wyhamować stronę popytową, przynajmniej w krótkim terminie. Za takim scenariuszem przemawiają też czynniki fundamentalne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu