Plotki ze ·wiata biznesu i okolic

Guzi¸ska Karolina, Markiewicz Tadeusz, Zawadzka Renata
08-12-1999, 00:00

PLOTKI ZE ŚWIATA BIZNESU I OKOLIC

Bayer chce wejść do grona mecenasów sztuki

Już po raz piąty farmaceutyczny koncern zorganizował wystawę prac młodego polskiego malarza, nie znanego szerokiemu gronu odbiorców sztuki. Aktualnie, w atrium siedziby Bayera, można oglądać prace Marka Jaromskiego. Wstęp i katalogi są bezpłatne. Tradycyjnie, firma kupuje wybrane dzieła, z zamiarem stworzenia własnej kolekcji obrazów, która będzie prezentowana we wszystkich europejskich siedzibach koncernu. Również w przyszłym roku Bayer zorganizuje wernisaże malarstwa i konkursy prac dziecięcych. Planowana jest także, we współpracy z ambasadą Niemiec, wystawa pt. niemieccy artyści malują Polskę. Program promocji sztuki, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Bayer, cieszy się aprobatą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które popiera inicjatywy związane z mecenatem firm komercyjnych nad sztuką. Na zdjęciu Reinhard Bauer, prezes zarządu Bayer Polska (z prawej) w towarzystwie Marka Jaromskiego. KG

Huta Warta naśladuje konkurs Coca-Coli

Półtora roku temu Coca-Cola zorganizowała konkurs na narodową butelkę dla tego napoju. Okazuje się jednak, że tego typu akcje przygotowują również rodzime przedsiębiorstwa. Huta Szkła Warta z Sierakowa Wielkopolskiego — przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu — zorganizowała konkurs pod nazwą „Butelka w sztuce”. Studenci, bo tych zaproszono w szranki, mogli wyrazić swą ekspresję w postaci grafik, rzeźby, malarstwa czy nawet tkanin. Do konkursu przystąpiło 16 osób. Pierwsze miejsce zdobyła praca Zbigniewa Weremczuka „Ryby”. Nas natomiast zaintrygowało dzieło Anny Perek „Evolution of the Bottle” (na zdjęciu).

Przedstawiciele Huty Szkła Warta zaznaczają, że celem konkursu nie jest li tylko pozyskanie przyszłych projektantów, choć taka możliwość nie została przez nich wykluczona. Danuta Wielińska, pełnomocnik zarządu, zaznaczyła, że raczej chodzi o wykorzystanie prac w promocji przedsiębiorstwa. TM

Polscy biznesmeni pobili żeglarski rekord świata

Jacht Bols Sport z polską załogą na pokładzie ustanowił nowy rekord świata, pokonując Atlantyk na południowej trasie z Las Palmas na Gran Canaria do Salvador da Bahia w Brazyli w czasie 13 dni 4 godziny i 56 minut. Załoga Bols Sport już na pierwszym etapie regat do Sao Vincente na Wyspach Zielonego Przylądka miała czas o ponad dobę, a na mecie w Brazylii o trzy dni, trzy godziny i 19 minut krótszy od rekordu ustanowionego w 1998 r. przez brytyjski jacht Yes typu Swan 651. Do mety drugiego etapu regat ABC, łódka dopłynęła 3 grudnia o godzinie 14.50 czasu lokalnego (w Warszawie 16.50). To zwycięstwo nie tylko jachtu pływającego pod polską banderą, ale także polskiego biznesu. Trudy wyprawy, a były niemałe, wraz ze stałą załogą pokonywało kilku właścicieli i współwłaścicieli polskich firm (cała polska załoga na fotografii na górze).

Jeden spośród uczestników nie dostąpił niewątpliwej frajdy płynącej ze zwycięstwa, choć na pierwszym etapie walnie się do niego przyczynił. Michał Kowalski, partner w firmie Cyfral, współwłaściciel restauracji Prohibicja (na zdjęciu), musiał wracać do Warszawy z Sao Vincente na Wyspach Zielonego Przylądka. Okazało się, że do zawarcia ważnych dla firmy kontraktów łączność internetowa nie wystarczy.

— Niestety sukcesu w polskim biznesie nie da się jeszcze mierzyć — w amerykańskim stylu — ilością czasu wolnego. To będzie u nas możliwe może za 15 lat. Żeby robić to tak jak my, trzeba być wariatem. Ta wyprawa to przecież praktycznie miesiąc wyjęty z pracy w firmie. Nie do końca jestem przekonany, że mogę sobie na to pozwolić, choć nowe udogodnienia techniczne w komunikacji międzyludzkiej ułatwiają pracę na odległość — mówił tuż przed regatami.

Jego wątpliwości, jak widać, się potwierdziły. Jednak gdyby naszych biznesmenów nie było stać na takie wariackie pomysły i chęć sprawdzenia się w innych niż rynkowe warunkach, nie mielibyśmy polskiego sukcesu w regatach. RZ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Guzi¸ska Karolina, Markiewicz Tadeusz, Zawadzka Renata

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Plotki ze ·wiata biznesu i okolic