Plus Bank odpadł od czołówki

opublikowano: 05-12-2019, 22:00

W rankingu lokat najważniejszą zmianą jest wycofanie całej palety atrakcyjnych lokat przez Plus Bank. Oprocentowanie wybranych produktów obniżył też Idea Bank, są jednak tacy, którzy podbili stawkę

3 miesiące

Ranking lokat 3-miesięcznych wygląda w ostatnich miesiącach jak wyścig kolarski. Tempo jest umiarkowane, z rzadka ktoś je podkręca (jak przed kilkoma tygodniami BFF, który uaktywnił się na polskim rynku), częściej natomiast ktoś z czołówki odpada. Tym razem stało się tak z Plus Bankiem. Instytucja wycofała lokatę Na start, na której oferowała nowym klientom 4 proc. w skali roku, oraz lokaty bez dodatkowych warunków, na których stawka wynosiła 1,6 proc. W ofercie niestandardowej pozostała jedynie lokata Nowa kasa = większy zysk, której oprocentowanie sięga 1,7 proc. Stawka jest taka sama bez względu na to, czy z produktu skorzystamy w sposób tradycyjny (w oddziale), przez serwis plusbank24 czy aplikację mobiną. Co ciekawe, na tej lokacie nie ma znaczenia długość zdeponowania pieniędzy — oprocentowanie lokaty półrocznej również wynosi 1,7 proc. Dla porównania, w standardzie Plus Bank ma lokatę 3-miesięczną ze stawką 0,45 proc. (lub 0,55 proc., jeśli założymy ją przez plusbank24) oraz 6-miesięczną z oprocentowaniem 0,65 proc. W rankingu lokat z dodatkowymi warunkami ofertę na poziomie 4 proc. w skali roku utrzymały już tylko Bank Millennium i Nest Bank.

W pierwszym przypadku konieczne jest posiadanie konta osobistego i skuteczne polecenie konta znajomemu lub posiadanie statusu nowego klienta i otworzenie rachunku osobistego z polecenia. Trzeba też zrealizować płatności bezgotówkowe kartą lub Blikiem na co najmniej 360 zł w ciągu 30 dni od otwarcia konta. W Nest Banku warunek jest mniej skomplikowany — trzeba być po prostu nowym klientem i założyć Nest Konto. Status nowego klienta zapewni ponadprzeciętne zyski z lokat także m.in. w mBanku i Alior Banku. Wśród lokat bez dodatkowych warunków na czele pozostał BFF (2 proc.), natomiast Idea Bank zmniejszył oprocentowanie z 2 do 1,9 proc. Do czołówki doszlusował BNP Paribas, oferujący 1,5 proc. na lokacie GOmobile. Ten bank na lokacie Na start da nowym klientom 2 proc. w skali roku, a zaletą tego produktu na tle konkurencji jest wysoki limit wkładu, wynoszący 100 tys. zł.

6 miesięcy

Największa zmiana w rankingu w porównaniu z edycją listopadową jest analogiczna do tej zaobserwowanej wśród lokat 3-miesięcznych: Plus Bank zmienił ofertę na gorszą. Instytucji, która naliczała 1,8-2 proc. odsetek w skali roku (więcej na lokatach z dodatkowymi warunkami), próżno szukać w czołówce zestawienia. Z propozycjami standardowymi w wysokości 0,65 proc. spadła niemal na dno, choć oczywiście w niektórych bankach znaleźć można jeszcze mniej interesujące propozycje. Dość powiedzieć, że Citi Handlowy proponuje 0,25-0,3 proc. klientom posiadającym pakiety Priority i Gold, a więc lepiej zarabiającym i/lub bardziej zamożnym. Lepszego oprocentowania trzeba szukać w mniejszych bankach. Nest Bank jest liderem zestawienia z dodatkowymi warunkami, których stawia bez liku (trzeba m.in. założyć konto i przelewać na nie wynagrodzenie w określonej minimalnej wysokości), nagradzając za to stawką 4 proc.

Minusem tego rozwiązania jest niestety niewielki limit wkładu — to zaledwie 10 rys. zł, co oznacza, że po sześciu miesiącach odsetki przed podatkiem wyniosą 200 zł, a po podatku 162 zł. Więcej, bo nawet 1 mln zł, można zdeponować w Idea Banku, ale tu stawka jest znacznie niższa, bo wynosi 2,2 proc. Zdeponowane pieniądze muszą mieć status tzw. nowych środków. Podobny wymóg stawia Getin Bank, tyle że oferuje 2 proc. Obie instytucje w porównaniu z poprzednim miesiącem obniżyły oprocentowanie lokat o 0,1 pkt proc. Getin nieco większego cięcia dokonał na lokacie Tradycyjnej bez dodatkowych warunków (oprocentowanie spadło z 1,65 do 1,5 proc.). Ani drgnął Idea Bank, szybko ofertę do realiów dostosował natomiast BFF, który zmniejszył oprocentowanie półrocznej lokaty Facto z 2,2 do 2 proc. Zdecydowanym liderem zestawienia bez dodatkowych warunków pozostał Toyota Bank, który na lokacie Sprint na 180 dni proponuje 2,4 proc. w skali roku.

12 miesięcy

Podwyżka oprocentowania lokat to w ostatnich miesiącach rzadkość, tym bardziej warto więc docenić fakt, że BFF Banking Group podniósł oprocentowanie rocznej lokaty Facto z 2,35 do 2,5 proc. Limitu wkładu nie ma — minimalnie może to być natomiast 5 tys. zł. Przypomnijmy, że BFF obecny jest na polskim rynku od 2016 r., kiedy przejął wówczas jeszcze giełdową spółkę Magellan, specjalizującą się w finansowaniu dla służby zdrowia. Taką samą specjalizację mają Włosi, którzy we wrześniu tego roku wprowadzili do oferty rozwiązania pod marką Facto (konto i lokaty online). Depozyty objęte są gwarancją włoskiego odpowiednika Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Dzięki podwyżce nowicjusz odskoczył konkurencji, która specjalnie nie naciska, bo oferty bez dodatkowych warunków z oprocentowaniem przekraczającym 2 proc. są zaledwie trzy. W Toyota Banku na lokacie Plus dostać można 2,3 proc., a w Idea Banku 2,1 proc. Ta instytucja — podobnie jak na krótszych lokatach — obniżyła oprocentowanie lokaty Na nowe środki. Wynosi ono teraz 2,1 proc. (w listopadzie 2,2 proc.). Daje to drugą lokatę w zestawieniu produktów z dodatkowymi warunkami. Liderem jest BOŚ Bank, który na EKOlokacie Plus dodaje 0,5 pkt proc. tym, którzy są posiadaczami konta osobistego i utrzymują na nim średniomiesięczne saldo w wysokości co najmniej 10 proc. wartości lokaty. Ponadto trzeba w każdym miesiącu jej trwania dokonywać transakcji bezgotówkowych na kwotę minimum 300 zł. Limitu wkładu nie ma. Wśród większych banków najwięcej na lokacie rocznej proponuje Bank Millennium, który na lokacie Horyzont Zysku naliczy 1,8 proc. Warunek konieczny to zdeponowanie tzw. nowych środków. Ten sam status muszą mieć pieniądze, które można zdeponować w PKO BP. Tu nagrodą jest oprocentowanie w wysokości 1,7 proc. W Banku Pekao propozycja jest wyraźnie niższa — wynosi 0,9 proc, nie trzeba jednak spełnić żadnych dodatkowych warunków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane