Plusy i minusy form PPE

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 18-06-1999, 00:00

Plusy i minusy form PPE

Wszystkie formy pracowniczych programów emerytalnych, jak pokazuje doświadczenie innych krajów, efektywnie realizują cel, jaki przed nimi stoi w zakładzie. Jest nim wypracowanie jak największego dodatku do emerytury podstawowej. Formy te jednak mają zarówno plusy, jak i minusy.

Planowana polityka inwestycyjna większości PPE jest bardzo ostrożna, ale dla osób oszczędzających kilkadziesiąt lat, efektywniejsze będą fundusze inwestujące w akcje. Jednak w funduszach odważnych, inwestujących przede wszystkim w akcje, ich wartość obarczona jest pewnym ryzykiem. Są one co prawda bardziej rentowne w długim okresie niż fundusze inwestujące w papiery bezpieczne, jednak wahania wartości portfela nie wzbudzają zaufania klientów. Minusem towarzystw funduszy inwestycyjnych jest także brak sieci dystrybucyjnej, która ogranicza się do punktów obsługi klienta, banków czy biur maklerskich.

Jarosław Bucoń, dyrektor ds. ubezpieczeń grupowych w Cardif, twierdzi, że towarzystwa inwestycyjne nie są konkurencją dla ubezpieczeniowych.

— Generalnie większość zysków pochodzi z części ochronnej. Dlatego nie obarczamy zbyt dużymi kosztami funduszu inwestycyjnego, bo zarabiamy na ubezpieczeniu. Fundusz inwestycyjny w ubezpieczeniu grupowym można prowadzić na granicy rentowności, a na zwrot z inwestycji poczekać nawet 5 lat. Koszty TFI są większe, bo zarabiają one jedynie na funduszach inwestycyjnych — tłumaczy Jarosław Bucoń.

Towarzystwa inwestycyjne zarzucają towarzystwom ubezpieczeniowym, że ich produkt ubezpieczeniowy nie jest stricte oszczędnościowy. Dlatego powinno się rozdzielać oba produkty.

W towarzystwach ubezpieczeniowych z kolei nie jest ustalone, kto zajmuje się pieniędzmi i decyduje o ich inwestowaniu. W towarzystwach funduszy inwestycyjnych istnieje obowiązek zatrudnienia licencjonowanych przez KPWiG doradców inwestycyjnych. W towarzystwach ubezpieczeniowych nie ma takiego wymogu, zarządzanie pieniędzmi nie jest bowiem przedmiotem ich działalności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Plusy i minusy form PPE