Płytki rynek szybko się nasyci

opublikowano: 18-09-2017, 22:00

W Warszawie dostępnych jest nawet 40 tys. mkw. powierzchni coworkingowych. Nie stanowią nawet 1 proc. ogółu biur stolicy, lecz przykuwają uwagę dynamiką rozwoju.

Biura, z których na krótki okres mogą skorzystać nawet pojedyncze osoby, tzw. coworki, od kilku miesięcy mają w Polsce bardzo dobrą passę.

W HubHub przy ul. Postępu w Warszawie młodzi przedsiębiorcy mogą korzystać z szans, jakie daje współdzielenie powierzchni z innymi.
Zobacz więcej

PRZESTRZEŃ DO WSPÓŁPRACY:

W HubHub przy ul. Postępu w Warszawie młodzi przedsiębiorcy mogą korzystać z szans, jakie daje współdzielenie powierzchni z innymi. [FOT. ARC]

— Największym graczem w Warszawie jest Business Link. Rynkiem, który można uznać za tymczasowo nasycony taką powierzchnią, jest Poznań. Duży potencjał dostrzegamy we Wrocławiu, gdzie liderem jest Centrum Przedsiębiorczości i Biznesu Dąbie oraz w Krakowie, gdzie największą powierzchnię oferuje Biznes Lab, ale już za chwilę otworzy się jeszcze większy Business Link — mówi Jarosław Pilch, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja najemcy, Savills.

Również deweloperzy czynią z coworku element budowania protechnologicznego i nowoczesnego wizerunku swoich budynków biurowych. Zdaniem Grzegorza Strutyńskiego, członka zarządu HB Reavis Poland, świadoma decyzja, by integrować środowisko start-upowe z dużym biznesem, nie jest tylko działaniem wizerunkowym — oznacza wymianę wiedzy, możliwość poznania utalentowanych ludzi z pomysłami, które wkrótce mogą stać się popularne nawet na świecie, a docelowo również zyski finansowe.

Według Jarosława Zagórskiego, dyrektora handlowego i rozwoju Ghelamco Poland, duzi najemcy mogą w razie potrzeby wynajmować dodatkową przestrzeń na godziny lub dni, np. w przypadku realizacji większych lub tajnych projektów. Przykładem takiej przestrzeni ma być MeetDistrict w The Warsaw HUB. Najlepsze przestrzenie coworkingowe wyróżniają się niezwykle efektowną aranżacją. Wystrój siedmiopiętrowego NeueHouse w Los Angeles oferuje jego użytkownikom podróż w czasie i przenosi ich do początków Hollywood.

Ministry of New w Indiach z kolei oczarowuje paletą kolorów i dziełami sztuki lokalnych artystów.

— Nie bez znaczenia jest design: wygodne meble, ciekawie urządzone wnętrza, w których dobrze się czują kreatywne umysły. Dużą rolę odgrywają też miejsca do odpoczynku i przestrzenie socjalne np. ogólnodostępne kuchnie, wyspy kawowe czy nawet, jak w przypadku HubHub na Postępu 14, prawdziwy bar — mówi Grzegorz Strutyński. Minusem miejsc, gdzie stanowisko pracy nie jest przypisane na stałe do konkretnej osoby, dostrzeganym przez jego użytkowników, jest m.in. brak prywatności.

Z badań przeprowadzonych przez firmę Savills wspólnie z mamstartup.pl na grupie użytkowników portalu wynika, że czynnik ten stanowi problem dla ponad 65 proc. ankietowanych. Na brak prywatności nie mogą się skarżyć użytkownicy biur w centrum biznesowym Marynarska 11. Na 700 mkw. działa Fabryka i3 (idee, innowacje, inwestycje), spółdzielnia założona przez członków społeczności Business Dialog (m.in. dyrektorów finansowych, konsultantów, ale i właścicieli start-upów). Do pracy udostępnia 3-4-osobowe pokoje na 1/3 powierzchni. Tyle samo miejsca przeznaczono na salki konferencyjne i na przestrzeńwspólną. Biura ma tu około 60 profesjonalistów różnych zawodów, a we wspólnych imprezach uczestniczy nawet do 120 osób.

— Wyłamujemy się z szablonu dzisiejszych coworków. Nie mamy hamaków, puf i huśtawek za to Teatr Improwizacji i Galerie Sztuki. Od początku 2017 r. miało tu miejsce niemal 300 wydarzeń, np. spotkanie z Markiem Kamińskim — mówi Iwona D. Bartczak, prezes spółdzielni. Zdaniem ekspertów z Savills, popyt usługi coworkingowe w Polsce będzie stale rósł, jednak planowana ekspansja na nasz rynek operatorów coworkingowych może ten popyt szybko zaspokoić.

— Nowi gracze muszą się zatem śpieszyć i obserwować uważnie sytuację w głównych miastach. Powinni też inwestować w innowacyjne rozwiązania, które zbudują ich przewagę konkurencyjną — radzi Jarosław Pilch.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu