PMI chińskiego sektora usług najniżej od lutego

opublikowano: 08-10-2019, 08:14

W Chinach we wrześniu aktywność sektora usług rosła najmniej od siedmiu miesięcy, donosi Reuters.

Wskaźnik publikowany przez Caixin/Markit spadł we wrześniu do 51,3 z 52,1 w sierpniu. Znalazł się najniżej od lutego. PMI chińskiego sektora usług, stanowiącego ok. połowę gospodarki, utrzymuje się powyżej 50, granicy oddzielającej spadek aktywności od wzrostu, od 2005 roku.

We wrześniu subindeks nowych zamówień rósł najmocniej od stycznia ubiegłego roku, głównie dzięki nowym produktom i silniejszemu popytowi. Subindeks kosztów działalności osiągnął jednak roczne maksimum w związku z rosnącymi kosztami pracy, paliw i surowców.

- Chińska gospodarka pokazała oznaki niewielkiej poprawy we wrześniu, lepszej sytuacji na rynku pracy i wzrostu krajowego popytu – skomentował Zhong Zhengsheng, dyrektor analizy makroekonomicznej w CEBM Group. – Jednakże fluktuacje kursów wymiany i rosnące koszty pracy oraz surowców zwiększają presję na firmy, co hamuje poprawę zaufania biznesu – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane