PMI dla chińskiego przemysłu znów spadł

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 01-12-2021, 06:18

Listopad przyniósł kolejny spadek wskaźniki PMI określającego aktywność fabryk w Chinach. Wśród głównych przyczyn wymienia się słabszy popyt, wysokie ceny oraz spadające zatrudnienie, co ogranicza możliwości producentów, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Opracowywany przez Caixin/Markit wskaźnik PMI dla przemysłu spadł w oszacowaniu na listopad 2021 r. do 49,9 pkt z 50,6 pkt. w listopadzie. Odczyt okazał się gorszy od mediany prognozę ekonomistów, która zakładała co prawa spadek, ale jedynie do 50,5 pkt.

Warto zaznaczyć, że po raz pierwszy od czterech miesięcy wzrosła produkcja, jednak nowe zamówienia odnotowały ujemną zmianę. Podobnie jak w przypadku zatrudnienia, co jest m.in. wynikiem ograniczeń produkcyjnych. Przedsiębiorstwa zmagają się przy tym nadal z dużą presją kosztową, choć zauważalne jest stopniowe jej wytłumianie. To rezultat podjętych przez rząd działań mających na celu ograniczenie rekordowo wysokich cen surowców.

Według ekonomistów, sytuacja w całym czwartym kwartale nie będzie przedstawiała się zbyt dobrze. Oczekują dalszego spowolnienia wzrostu PKB co w dużej mierze ma być następstwem słabego popytu ze względu na przedłużającą się globalną pandemię Covid-19.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane