PMI Niemiec wzrósł, a miał spaść

opublikowano: 23-05-2019, 11:10

Indeks aktywności niemieckiego sektora prywatnego wzrósł w maju choć oczekiwano jego spadku. Powodów do optymizmu jednak nie ma.

Złożony PMI Niemiec wzrósł w maju w odczycie flash do 52,4 z 52,2 w poprzednim miesiącu, poinformował IHS Markit. Indeksy aktywności sektorów przemysłu przetwórczego i usług jednak spadły. Pierwszy z 44,4 do 44,3 i jest najniższej od dwóch miesięcy. Drugi z 55,7 do 55 i jest najniżej od 4 miesięcy. Indeks produkcji przemysłu przetwórczego wzrósł jednak do 47,6 z 45,6 w kwietniu i jest najwyżej od 3 miesięcy. Indeks produkcji bazuje na odpowiedziach na pytanie: czy poziom produkcji w twojej firmie jest wyższy, bez zmian, czy niższy niż miesiąc temu?

- Przemysł przetwórczy jest największym pesymistą co do perspektyw wobec utrzymujących się globalnych napięć w handlu – powiedział Phil Smith, ekonomista IHS Markit.-  Badanie zwraca uwagę, że obawy spowolnienia mogły zacząć się rozszerzać na serwis usług, gdzie nastroje są obecnie najgorsze od 2014 roku – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane