Czytasz dzięki

PMI przemysłu Chin gorszy niż oczekiwano

opublikowano: 01-06-2020, 06:33

Oficjalny indeks aktywności przemysłu Chin spadł w maju w porównaniu z poprzednim miesiącem. To sygnał, że spodziewana poprawa sytuacji gospodarczej nie następuje tak szybko jak oczekiwano.

Urząd statystyczny podał, że oficjalny PMI przemysłu Chin spadł w maju do 50,6. W kwietniu wynosił 50,8. Analitycy oczekiwali wzrostu do 51.

Indeks aktywności sektora usług wzrósł do 53,6.

Odczyt powyżej 50 oznacza wzrost aktywności.

Nieoficjalny odczyt PMI przemysłu, opublikowany przez Caixin i przykładający większą wagę do mniejszych, prywatnych firm, pokazał wzrost wskaźnika aktywności do 50,7. 

- Globalny popyt jest wciąż słaby nawet po złagodzeniu ograniczeń  w największych miastach na świecie - powiedziała Iris Pang, ekonomistka ds. Wielkich Chin w ING Bank w Hongkongu. – Poziom zatrudnienia spadał w maju, a to głównie za sprawą zwolnień w fabrykach, które mają problem spadających zamówień eksportowych – dodała.

Oficjalny subindeks nowych zamówień eksportowych wynosił w maju 35,3. Subindeks zatrudnienia w przemyśle osłabł do 49,4 po tym jak w marcu i kwietniu przekraczał 50.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane