Po 20 latach rusza nowy reaktor jądrowy w USA

opublikowano: 15-06-2016, 14:03

Po raz pierwszy od dwudziestu lat do sieci włączony zostanie nowy reaktor jądrowy w amerykańskiej energetyce, donosi serwis MarketWatch.

3 czerwca uruchomiony został  reaktor Watts Bar Unit 2 należący do Tennessee Valley Authority (TVA). To pierwszy taki przypadek od 1996 r. kiedy to wystartował jego prekursor Watts Bar Unit 1, wynika z danych Energy Information Administration (EIA).

Zobacz więcej

Watts Bar Unit 2

Tennessee Valley Authority

Nowy reaktor, znajdujący się obecnie w fazie testów zaprojektowany został na dostarczenie 1150 MW energii dla południowowschodniej części stanu Tennessee. Jest przy tym pierwszym tego typu urządzeniem, które musiało przejść przez nowe procedury dopuszczające wprowadzone przez U.S. Nuclear Regulatory Commission (NRC), po wycieku radioaktywnym w japońskiej elektrowni Fukushima, będącej następstwem katastrofalnego trzęsienia ziemi i tsunami w 2011 r. 

Budowa Watts Bar Unit 2 rozpoczęła się już w 1973 r., lecz została wstrzymana w 1985 r. po tym jak NCR wykrył „słabości i niedociągnięcia” w programie nuklearnym TVA. Prace wznowiono w 2007 r. po zebraniu odpowiedniego budżetu, a zakończono w 2015 r. 

W trakcie budowy znajdują się obecnie w USA jeszcze cztery reaktory o łącznej mocy 4540 MW. Są to Vogtle Electric Generating Plant Units 3 i 4 w stanie Georgia oraz Virgil C. Summer Nuclear Generating Station Units 2 i 3 w Południowej Kalifornii. 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Bar