Po brutalnej wyprzedaży czas iść na zakupy

opublikowano: 12-09-2019, 11:09

Ekonomiści mBanku rekomendują taktyczne przeważanie 10-letnich obligacji skarbowych w portfelach.

Jak zauważają eksperci, ostatnia wyprzedaż polskich obligacji była brutalna (ponad 30 pkt baz) i skasowała w całości oczekiwania na cięcia stóp procentowych w Polsce.

"Seria lepszych danych z gospodarki światowej, powrót Chin i USA do rozmów oraz sygnały zawahania po stronie głównych banków centralnych wystarczyły do solidnej przeceny na rynku obligacji. Fundamentalnie jednak nic się nie zmieniło: wzrost na świecie spowolnił, w indeksach koniunktury nie ma wyraźnego przełomu, a inflacja spada. Co ważniejsze, jesteśmy wciąż przed posiedzeniami Fed i EBC, a ostatnia przecena stworzyła dużo miejsca do pozytywnych zaskoczeń" - napisano w raporcie, dostępnym na stronie banku.

Zdaniem ekonomistów, oczekiwania wobec EBC są wyjątkowo skromne (cięcie o 10 pkt baz. bez dodatkowego wsparcia ze strony skupu aktywów). Wydaje się to działaniem zbyt skromnym, by przekonać rynek o determinacji banku centralnego, uważają eksperci.

"Modus operandi EBC również wskazuje na chęć pozytywnego zaskoczenia rynków. Ponadto, można spodziewać się, że decyzje EBC będą miały reperkusje dla banków centralnych państw satelickich i skłonią je do złagodzenia polityki pieniężnej. O ile w przypadku EBC można być pewnym łagodnego podejścia, o tyle Fed wydaje się chwiejny w swoich działania. Dane makro z tamtejszej gospodarki zasadniczo gwarantują brak konsensusu i konieczność „wydzierania” obniżek z gardła FOMC. Będzie to trzymać w szachu rentowności amerykańskich Treasuries" - dodają.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu