Po godzinach

Wojciech Kowalczuk
opublikowano: 12-04-2001, 00:00

Danuta Wałcerz

Po nieskutecznych zabiegach pani minister skarbu, to właśnie pani prezes Państwowego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń znalazła metodę na rozwiązanie trwającej od października ubiegłego roku, patowej sytuacji we władzach PZU Życie. Powodem jest fakt, że bez pełnego składu rady nadzorczej nie można powołać audytora, który oceniłby ubiegłoroczne wyniki PZU Życie. W tej sytuacji prezes PUNU, działając zgodnie z ustawą o działalności ubezpieczeniowej, wystąpiła o zwołanie NWZA spółki w celu powołania nowej rady nadzorczej. Przy okazji otworzyła także drogę pani minister skarbu do odwołania prezesa PZU Życie.

Paraliż decyzyjny w życiowym towarzystwie był szkodliwy nie tylko dla niego samego, ale i dla PZU majątkowego. Uniemożliwiał bowiem upublicznienie spółki, przy okazji blokując wpływy do budżetu z tytułu sprzedaży kolejnych akcji ubezpieczyciela.

Marian Krzemiński

Nieszczęścia chodzą parami. Prawdziwości tego porzekadła doświadcza obecnie na własnej skórze prezes KGHM. Spadek cen miedzi na światowych rynkach i wysoki kurs naszej waluty sprawiają, że spółce kierowanej przez Mariana Krzemińskiego prawdopodobnie nie uda się osiągnąć zysku porównywalnego z ubiegłorocznym. Według analityków Goldman Sachs, zysk netto KGHM może spaść aż o 150 mln zł w stosunku do osiągniętego przed rokiem (618 mln zł). Niestety, najbliższe miesiące nie zapowiadają poprawy sytuacji. Ponad 60 proc. produkowanej przez koncern miedzi trafia na rynki zagraniczne, z tego trzecia część jest sprzedawana w USA. Tymczasem wspominani już analitycy twierdzą, że wyraźne wyhamowanie tempa amerykańskiej gospodarki może wywołać dalsze spadki cen miedzi. Obecnie najbardziej realną szansą na poprawę wyników KGHM wydaje się spadek kursu złotego, który spowoduje zwiększenie opłacalności eksportu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kowalczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu