Po godzinach

Wojciech Kowalczuk, Kamil Kosiński
19-07-2001, 00:00

Leszek Czarnecki

Koniec rozważań — jest decyzja. W zmaganiach o zakup kontrolnego pakietu Europejskiego Funduszu Leasingowego, francuski Credit Agricole pokonał m.in. UniCredito Italiano, GE Capital i Citigroup.

Leszek Czarnecki — prezes i właściciel 64 proc. akcji EFL, sprzedając należące do niego walory spółki Francuzom, zawrze umowę, którą można będzie prawdopodobnie nazwać transakcją roku. Nikt nie ma natomiast wątpliwości, że będzie to transakcja jego życia. Za 4 mln akcji, stworzonej przez siebie przed 10 laty firmy zainkasuje on blisko 950 mln zł.

Zawarte przez Leszka Czarneckiego porozumienie z francuskim koncernem wyjdzie na dobre także właścicielom pozostałych walorów EFL. Credit Agricole rozważa bowiem ogłoszenie wezwania na ich sprzedaż i wycofanie spółki z giełdy. Rynek zareagował na te informacje istotnym wzrostem notowań EFL.

Aleksander Lesz i Bohdan Garstecki

Już drugi dzień spada kurs akcji Softbanku. Inwestorzy z dnia na dzień tracą blisko 10 proc. ulokowanych w walorach spółki pieniędzy. Wszystko zaczęło się zaś od obniżenia tegorocznych prognoz finansowych firmy. We wtorek zarząd Softbanku ogłosił, że zysk netto spółki będzie o jedną czwartą niższy od tego z roku 2000 i nie przekroczy 26 mln zł. Oznaczałoby to, że pod względem dochodów spółka cofnęłaby się do poziomu za lat 1997-98. I tak zachował się rynek. Bezpośrednio po wtorkowym ogłoszeniu nowych prognoz finansowych kurs akcji Softbanku spadł do poziomu nienotowanego od 16 czerwca 1998 r. Wtedy firmą kierował Aleksander Lesz, jej twórca i główny udziałowiec. Od dłuższego czasu nie miał się jednak czym pochwalić i na początku roku na stanowisku prezesa zarządzającego osadził Bohdana Garsteckiego. Kiepskie wyniki obarczają więc ich obu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kowalczuk, Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Po godzinach