Po godzinach

Paweł Zielewski
opublikowano: 01-08-2001, 00:00

Tomasz Gajdziński

Grzegorz Dołkowski

Prezesi Mieszka i Jutrzenki podpisali list intencyjny w sprawie połączenie sił obu przedsiębiorstw. Nie wyklucza się także powiązania kapitałowego obu spółek. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w branży cukierniczej w Polsce i na tak dużą skalę. Pionierskie próby konsolidacji tego sektora miały miejsce 10 lat temu. Jednak wtedy górę nad dobrem spółek i rynku w obronie przed zachodnią konkurencją wzięły ambicje prezesów poszczególnych przedsiębiorstw. W wyniku tego większość z nich upadła. Na rynku zostali tylko najmocniejsi, w tym giełdowi: Wawel, Mieszko i Jutrzenka. Ci ostatni podali sobie ręce i jak zgodnie podkreślają analitycy, obie spółki mogą na tym jedynie skorzystać. Dzięki współpracy mogą znacznie obniżyć koszty działalności i to na każdym poziomie, co w konsekwencji będzie korzystne dla akcjonariuszy obu cukierniczych spółek.

Andrzej Topiński

Związek Banków Polskich, któremu przewodzi Andrzej Topiński, odrzuca oskarżenia handlowców jakoby banki i kartowe centra rozliczeniowe stosowały praktyki monopolistyczne, ustalając prowizje za transakcje bezgotówkowe. Po części ZBP ma rację, ponieważ zarzut o monopol jest w tym przypadku trudny do udowodnienia. Jednak z drugiej strony, jedynie bankowcy twierdzą, że prowizje, które płacą sklepy za transakcje kartowe, są niskie. Średnia 2,3 proc. od każdej transakcji to dużo, bardzo dużo. Szczególnie na rynku, który nadal jest w tyle za znacznie bardziej rozwiniętymi pod względem używania kart płatniczych rynkami Zachodu. Wysokie prowizje nie przekonują handlowców do instalowania POS-ów, a tym samym pozbawiają klientów możliwości płacenia kartami, zatem nie przekonują do używania kart, a więc stanowią barierę rozwoju rynku kartowego w Polsce. To tylko pozornie skomplikowane. Prowizje hamują rozwój rynku kart w Polsce — tak lepiej. Może pora, by ZBP przyjął to do wiadomości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Po godzinach