Po godzinach

Paweł Janas, Wojciech Kowalczuk, Karolina Guzińska
opublikowano: 17-08-2001, 00:00

Burkhard Welkener

W aktualnej sytuacji gospodarczej Polski, której przedstawiciele rządu chyba tylko przez wzgląd na zbliżające się wybory nie nazywają wprost — kryzysem, i w której inwestorzy coraz mniej ochoczo myślą o lokowaniu kapitałów w naszym kraju, bardzo cieszy każda informacja o planowanych dużych inwestycjach. Tymczasem zarządzana przez Burkharda Welkenera spółka VW Motor Polska z Polkowic planuje podwojenie liczby produkowanych przez siebie silników do poziomu 1 mln sztuk rocznie, co wiąże się z inwestycją rzędu 800 mln zł (już zgodzi się na to centrala firmy). Na początek, spółka wydała ponad 400 mln zł na budowę i wyposażenie nowej hali produkcyjnej, w której z początkiem 2002 r. znajdzie zatrudnienie ponad 200 nowych pracowników.

Aby jednak nie popaść w nadmierny optymizm, warto wspomnieć, że Burkhard Welkener obawia się, iż opłacalność zlokalizowanej w specjalnej strefie fabryki spadnie po likwidacji ulg w ramach dostosowywania polskiego prawa podatkowego do wymogów UE.

Paweł Brzezicki

MSP rozważa wprowadzenie zarządcy komisarycznego do Polskiej Żeglugi Morskiej. W takim wypadku fotel prezesa straciłby Paweł Brzezicki. Od kilku lat usiłuje on restrukturyzować państwowe przedsiębiorstwo żeglugowe, które osiem lat temu utraciło płynność finansową. Zaczął od restrukturyzacji kosztów i sprzedał część statków. Z ponad stu jednostek (w 1997 r.) w firmie pozostało 86. W tym roku sprzedano kolejnych 6 statków. Większa część floty została przeflagowana pod bandery rajów podatkowych. Każda taka transakcja dała oszczędności kilkunastu milionów dolarów, głównie z tytułu podatków, których nie trzeba było odprowadzić do budżetu. Dzięki wyprzedaży majątku PŻM udało się spłacić część długów. Firma wykazała nawet zysk za ubiegły rok i za pierwsze półrocze tego roku. W sumie jest już niemianowanym komisarzem tego przedsiębiorstwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas, Wojciech Kowalczuk, Karolina Guzińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Po godzinach