Po Grecji szkodzi polityka i Chiny

Łukasz Bugaj, DM BOŚ
opublikowano: 08-07-2015, 17:55

Środowa sesja miała miejsce po bardzo trudnych wtorkowych notowaniach, kiedy pod szczególną presją podaży znalazły się akcje krajowych banków.

W środę branża finansowa również nie miała łatwego życia, a przeszkodą wcale nie jest upadająca Grecja, ale rodzima polityka. Powodów do spadków było jednak znacznie więcej i w tym kontekście ostateczny spadek głównego indeksu o zaledwie 0,1 proc. nie wyglądał najgorzej. 

Argumentów podaż dzisiaj miała pod dostatkiem. Już o poranku nastroje były minorowe ze względu na kontynuację krachu w Chinach, który zaczął wyraźnie doskwierać innym azjatyckim parkietom. Słaba postawa giełdy w Państwie Środka ma swoje bezpośrednie przełożenie na rynek surowców, a ten z kolei oddziałuje na spółki wydobywcze, których notowania były dzisiaj w Europie pod szczególną presją. Lokalnie na początku sesji było to również widoczne, ale później sytuacja w tym kontekście nieco zaczęła się poprawiać. Niestety uderzenie podaży przesunęło się w stronę już wczoraj bardzo poturbowanego sektora bankowego. Wpływ na to miały nowe propozycje partii rządzącej, by ulżyć najbardziej potrzebującym frankowiczom. Sama pomoc ewidentnie bazuje na wcześniejszym pomyśle przewodniczącego KNF, czyli mówi o przewalutowaniu kredytu na złote i podziale wynikającej z tego straty po połowie na bank i kredytobiorcę. Grono osób, które z tego rozwiązania będzie mogło skorzystać zostało jednak poważnie okrojone przez restrykcje co do wielkości nieruchomości, czy poziomu zadłużenia. Tym samym zaledwie 12 proc. kredytobiorców będzie się kwalifikowało do ewentualnego przewalutowania, co sektor i tak miałoby kosztować 9 mld zł. 

Zresztą propozycje polityków szkodziły dzisiaj nie tylko bankom, ale również spółkom energetycznym, gdyż niczym bumerang zaczął wracać temat pomocy nowo tworzonej Kompanii Węglowej, która bez dokapitalizowania nie dotrwa do wyborów. Tym samym najgorzej dziś się prezentującym blue chipem była Enea, czyli spółka energetyczna. W tym środowisku ostateczny niemalże remisowy rezultat sesji uznać należy za relatywnie silny i do tego wykonany przy wyższych niż ostatnio obserwowanych obrotach. Sama aktywności na całym rynku przekroczyła 900 mln zł i widać było, że niższe wyceny po raz pierwszy od dawna zaczęły niektórych inwestorów kusić. Niestety nie można tego przekładać na cały rynek, gdyż indeksy małych i średnich spółek wciąż zniżkowały i to w niemały stopniu rzędu 1 proc. Ma to jednak swoje uzasadnienie w tym fakcie, że spółki największe już z nawiązką skasowały całe tegoroczne zwyżki, czego o pozostałych segmentach rynku nie można jeszcze powiedzieć.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, DM BOŚ

Polecane