Po pierwsze - nowa świadomość

MK
opublikowano: 23-10-2009, 00:00

Możliwość wprowadzenia innowacji energetycznych wiąże się ze zmianami w świadomości społeczeństwa.

Możliwość wprowadzenia innowacji energetycznych wiąże się ze zmianami w świadomości społeczeństwa.

Dotychczas o energii na forum publicznym mówiło się albo w kontekście szantażu gazowego ze strony Rosji, albo w perspektywie walki ze zmianami klimatycznymi. "Zielone" kampanie i projekty, promujące oszczędność energii i ochronę środowiska naturalnego (m. in. postcarbon.pl czy oszczedzaj-energie.pl), na razie nie przekładają się na masowe konsumenckie decyzje przy zakupie produktów i korzystaniu z urządzeń domowych.

Nie można zwlekać

Konkretna wiedza jest wciąż szczątkowa i funkcjonuje w formie stereotypów, np. "Polska węglem stoi", "Elektrownie atomowe są wydajne", "Elektrownie atomowe są niebezpieczne" (syndrom Czarnobyla wiecznie żywy), "Energia odnawialna jest zbyt droga w pozyskaniu".

A jednak trudno wciąż odsuwać na później inwestycje w źródła tzw. czystej energii. I nie chodzi tu wyłącznie o politykę i ekologię. Ale także o to, czy za 20 lat nie zabraknie prądu w naszych domach, fabrykach i biurach. Eksperci przewidują, że zapotrzebowanie na energię polskiej gospodarki do 2030 r. wzrośnie o około 40 proc. w stosunku do poziomu obecnego. Jej zużycie w gospodarstwach domowych też wzrośnie — nie do końca wiadomo o ile procent.

Wzrost i ograniczenia

Jeśli brać pod uwagę postęp cywilizacyjny i rozwój ekonomiczny, to Polskę czeka olbrzymi skok. W danych za rok 2007 (źródło: postcarbon.pl) zużycie na osobę wynosiło u nas 538 kWh rocznie. Dla porównania: w Hiszpanii — 1137 kWh, w Niemczech — 1582 kWh, w Wielkiej Brytanii — 1841 kWh, a we Francji — 2116 kWh. Wymienione kraje mają nieco inną strukturę pozyskiwania energii niż Polska (elektrownie atomowe, hydroelektrownie), ale nie chodzi o źródła, lecz o zapotrzebowanie. Brakującą energię trzeba będzie skądś pozyskać, a tradycyjne źródła mają ograniczenia zasobowe (węgiel kamienny, ropa naftowa), efektywnościowe (węgiel brunatny) lub kosztowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu