Po południu WIG 20 nadal znajdował się na plusie

Tomasz Furman
opublikowano: 19-08-2002, 13:00

Dość duży wzrost popytu na akcje najbardziej płynnych blue chipów, obserwowany w pierwszych kilkudziesięciu minutach sesji, po południu nieco osłabł. Mimo to WIG 20 nadal oscyluje w granicach 1,09 tys. punktów, co w dużej mierze zawdzięcza dobrym notowaniom banków. Poza akcjami BZ WBK, które są na lekkim minusie po około dwa procent zyskują walory BIG BG, BPH PBK, BRE i Pekao SA. Sytuacja ta w dużym stopniu jest wynikiem dodatnich zmian cen akcji banków w krajach Unii Europejskiej. Dzisiaj sektor ten jest lokomotywą wzrostów na wielu giełdach Starego Kontynentu, co z kolei może być efektem podania dobrych informacji na temat inflacji w strefie euro.

Spośród blue chipów lepiej niż ogół spółek zachowują się również papiery Budimexu, które w ostatnim czasie uległy dużej przecenie. Stosunkowo dobrze wyceniane są akcje ComArchu. Większy popyt jest w tym przypadku efektem dobrych notowań na Nasdaq. Trzeba pamiętać, że krakowskie przedsiębiorstwo część przychodów uzyskuje z eksportu, co przy poprawie nastrojów na rynku amerykańskim potencjalnie zwiększa szanse spółki na pozyskanie nowych kontraktów.

W gronie spółek zaliczanych do indeksu WIG 20 najwięcej tracą na wartości akcjonariusze Softbanku i Grupy Onet. W pierwszym przypadku podaż jest zapewne efektem złych wyników finansowych spółki. Z kolei w Grupie Onet gorsze notowania przy obrotach na poziomie 7 walorów trudno uznać za rynkowe. Brak popytu może być również efektem zapowiedzianej już degradacji portalu z indeksu WIG 20.

Tomasz Furman

t.furman@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Po południu WIG 20 nadal znajdował się na plusie