Po refundacji korekta bez odsetek

opublikowano: 15-12-2015, 22:00

Najpierw podatnik powinien otrzymać dotację, a potem skorygować koszty, do których zaliczył zrefundowane wydatki — orzekł NSA.

Wydatki jednorazowo zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, które następnie zostały zrefundowane kwotą dotacji celowej, stanowiącą przychód zwolniony z opodatkowania, powinny być wyłączone z kosztów podatkowych dopiero w momencie faktycznego otrzymania dotacji — stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w uchwale siedmiu sędziów, podjętej w tym tygodniu (sygn. II FPS 4/15).

— To oznacza, że podatnik nie ma obowiązku dokonywania korekty deklaracji wstecz, a w konsekwencji zapłaty odsetek od zaległości podatkowych — komentuje Andrzej Puncewicz, partner odpowiedzialny za zespół postępowań sądowych w Crido Taxand. NSA uzasadniał, że w momencie zaliczenia wspomnianych wydatków do kosztów uzyskania przychodów podatnik działa zgodnie z prawem. Jego deklaracja podatkowa odzwierciedla stan rzeczywisty i nie dochodzi do żadnego błędu ani naruszenia przepisów, co zakończyłoby się obowiązkiem zapłaty odsetek od zaległości podatkowych. Sąd podkreślił ponadto, że dotacja jest pomocą bezzwrotną i wolną od obciążeń publicznoprawnych.

Zapłata odsetek na skutek korekty kosztów po ich refundacji stanowiłaby nieprzewidziane prawem unijnym obciążenie dotacji należnością publicznoprawną. Andrzej Puncewicz przypomina, że uchwała potwierdziła dotychczasowe orzecznictwo sądów administracyjnych, ukształtowane w sprawach dotyczących momentu wyłączenia z kosztów podatkowych wydatków poniesionych na zakup środka trwałego. Według NSA, nie ma podstaw do różnicowania skutków podatkowych w zależności od tego, czy wydatki, które następnie zostały zrefundowane dotacją, były pierwotnie zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo, czy w formie odpisów amortyzacyjnych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy