Po szkole zawodowej chcą za granicę

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 08-05-2015, 00:00

Pomimo niewielkich wymagań co do płacy, absolwenci szkół zawodowych i techników nie widzą swojej przyszłości w Polsce.

2500 zł brutto to pensja, która zadowala uczniów szkół zawodowych oraz techników. Jednak mimo że to o niespełna 1500 złotych mniej, niż wynosi średnia krajowa w Polsce, to 29 proc. kształcących się uczniów po zakończeniu nauki chciałoby rozpocząć pracę bądź kontynuować naukę za granicą. Jeszcze rzadziej wiążą swoją przyszłość z Polską absolwenci, którzy zakończyli edukację: 63 proc. bierze pod uwagę możliwość podjęcia pracy za granicą. To wyniki raportu przygotowanego przez Gumtree i TNS Polska „Aktywni + Młodzi fachowcy na rynku pracy”.

Najbardziej pożądanym kierunkiem emigracji dla młodych Polaków są Niemcy oraz Wielka Brytania, które typuje co trzeci badany z przeprowadzonego badania. Co ciekawe, osoby pracujące biorą pod uwagę możliwość emigracji znacznie częściej niż niepracujące. Zdecydowanie więcej absolwentów niż uczniów rozważa wyjazd z kraju, co może wynikać z faktu, że trzy na cztery osoby, które zakończyły edukację w szkole zawodowej lub technikum, nie pracują w wyuczonym zawodzie. Wyniki badania zaskakują pracodawców, z których doświadczeń wynika, że na ogłaszane przez nich wakaty zgłasza się mała liczba kandydatów.

— Wśród wielu ludzi młodych panuje mylne przekonanie, że w Polsce nie można się rozwijać i godnie zarabiać. Na przykładzie mojej firmy mogę stwierdzić, że to podejście powinno zostać odłożone do lamusa, ponieważ dzisiejsza sytuacja rynkowa oraz coraz bardziej techniczne specjalności eksportowe premiują pracowników o tym profilu wykształcenia — mówi Przemysław Szpojankowski, menedżer marketingu firmy GTV, czołowego producenta akcesoriów meblowych i oświetlenia.

Zdecydowana większość badanych uważa, że podczas wejścia na rynek pracy potrzebne jest dodatkowe wsparcie (83 proc.), np. programy stażowe, praktyki zawodowe czy dofinansowania do prowadzenia działalności gospodarczej. W potrzeby młodych, ale też pracodawców poszukujących pracowników, wpisuje się przedsięwzięcie Gumtree Start Do Kariery. Dzięki platformie StartDoKariery.pl firmy mogą wziąć udział w warsztatach kariery organizowanych w szkołach i tym samym rozpocząć z nimi współpracę lub zaprosić młodych ludzi do zwiedzania ich firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu