Poczta rozwija cyfrowy front

opublikowano: 31-08-2016, 22:00

Państwowe systemy mają być zintegrowane z pocztowym systemem Envelo. Na owoce trzeba jednak jeszcze poczekać.

Listonosze będą budować e-państwo. W środę Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa podpisały „porozumienie o strategicznej współpracy w obszarze cyfryzacji państwa” z Pocztą Polską. Państwowy operator, w dużej mierze za pomocą działającej od trzech lat platformy elektronicznej Envelo, ma włączyć się w budowanie usług e-administracji i przyspieszyć obieg urzędowej korespondencji.

— To pierwsze takie porozumienie na rynku, chcemy wykorzystać naszą infrastrukturę, tysiące listonoszy i największą sieć placówek w kraju, by ułatwić życie obywatelom — mówi Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej. Z Envelo do tej pory korzystali głównie klienci biznesowi, ale wkrótce ma się ono stać podstawowym kanałem kontaktu między państwem a obywatelem. Poczta zapewnia, że system — dziś zdolny do obsługi około 1 mln przesyłek dziennie — jest łatwo skalowalny i bezpieczny.

— Po wejściu w życie ustawy o systemach zaufania Envelo będzie mogło być wykorzystywane np. do błyskawicznego dostarczania urzędowej korespondencji — teraz zazwyczaj trafiającej pod adres zameldowania, gdzie wielu z nas nie przebywa — na komputer czy telefon w postaci skanu. Państwo i poczta muszą dostosować się do nowych warunków, w których obywatele oczekują dostarczania usług 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, a nie tylko wtedy, kiedy działa urząd — mówi Anna Streżyńska, minister cyfryzacji. Natomiast listonosze, docierający do wszystkich miejscowości w kraju, mają pomagać m.in. w uzyskaniu urzędowego profilu zaufanego, kluczowego przy korzystaniu z wielu już działających usług e-administracji. Przydadzą im się do tego tablety — na podstawie podpisanej niedawno umowy z T-Mobile do Poczty ma trafić około 20 tys. takich urządzeń.

— Mamy szeroko zakrojone plany, będziemy sukcesywnie przedstawiać szczegóły kolejnych rozwiązań. Od responsywności Poczty Polskiej zależy to, jak dużą rolę odegra w tym procesie — mówi Anna Streżyńska. E-rewolucja przy pomocy listonoszy nie zacznie się więc prędko. Szybciej może dojść do porozumienia między dwoma byłymi państwowymi molochami. We wtorek „Rzeczpospolita” na podstawie anonimowych źródeł napisała, że Poczta Polska bada księgi Ruchu, kontrolowanego przez fundusz Eton Park, i może złożyć ofertę. Natomiast według naszych informacji, już w najbliższych dniach przesyłki, nadawane na Poczcie, będzie można odbierać w kioskach Ruchu.

— Nie komentujemy spekulacji w sprawie Ruchu, a co do dostarczania paczek w jego sieci — jesteśmy zainteresowani współpracą z kilkoma potencjalnymi partnerami, posiadającymi dużo placówek, współpracujemy już m.in. z Orlenem i można się spodziewać kolejnych takich umów — mówi Przemysław Sypniewski. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane