Podatek handlowy do gruntownego remontu

BG
09-02-2016, 20:35

Rząd zmienia kierunek opodatkowania handlu. Rozważana jest stawka liniowa z „bardzo dużą” kwotą wolną i zmiany w opodatkowaniu franczyzy. Nie będzie też prawdopodobnie specjalnej stawki od handlu w weekendy.

Mniej dni roboczych i wakacje osłabiły handel detaliczny.
Zobacz więcej

Mniej dni roboczych i wakacje osłabiły handel detaliczny.

Ekonomiści liczą jednak, że konsumpcja da sobie radę i będzie rosła wraz z wypłatami 500+ GK, Puls Biznesu

Na razie nową ekipę rządzącą zalała jedynie fala krytyki ze strony branży handlowej i ekspertów po prezentacji projektu ustawy przez resort finansów. Za chwilę jednak sprzeciw może przenieść się na ulice, bo już na czwartek sprzedawcy zapowiedzieli protesty w Warszawie. W obecnym projekcie dokumentu założono trzy stawki podatkowe uzależnione od przychodu:  0,7 proc. do poziomu 300 mln zł miesięcznie i 1,3 proc. powyżej tego pułapu oraz specjalną stawkę dla handlu weekendowego 1,3 proc. do kwoty 300 mln zł miesięcznie i 1,9 proc. powyżej tego poziomu. Kwota wolna od podatku ma wynosić 1,5 mln zł miesięcznie.

Wszystko wskazuje, że większość dzisiejszych pomysłów trafi do kosza. Resort finansów i posłowie Prawa i Sprawiedliwości mają plan gruntownej zmiany nowej daniny. Z nieoficjalnych informacji „PB” wynika, że jutrzejsze spotkanie Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu ekonomicznego zostało przeniesione z Sejmu do KPRM i weźmie w nim udział szefowa rządu Beata Szydło, która ma w obecności branży handlowej poinformować o nowym kierunku prac nad podatkiem.

Z naszych informacji wynika, że kierunek prac nad nowym projektem zakłada liniową stawkę i bardzo wysoką kwotę wolną od podatku.

- Stawka podatku byłaby tak skalibrowana, żeby zapewnić budżetowi ok. 2 mld zł dochodu w tym roku. To znaczy, że pewnie musiałaby się 1,5 a 2 proc. Dodatkowo zakładana jest bardzo wysoka kwota wolna od podatku. Najprawdopodobniej znikną także specjalne stawki weekendowe – mówi nasze źródło w rządzie.

Udało nam się też dowiedzieć, że zupełnie inaczej mają wyglądać przepisy odnośnie opodatkowania franczyzy. Wśród wielu posłów PiS panuje także przekonanie, że danina powinna stanowić koszt uzyskania przychodu w podatkach dochodowych.

- Dzisiaj mówimy o nowym kierunku prac nad projektem, który ma na nowo napisać resort finansów, a nie o szczegółach. Od zmian w opodatkowaniu franczyzy uzależniona będzie nowa wysokość kwoty wolnej – mówi nasz informator.

Na razie nie ma też decyzji o tym czy będą w ustawie dodatkowe wyłączenia. Parlamentarny zespół  ds. przedsiębiorczości wnioskował o wyłączenie m.in. produktów objętych akcyzą. Od polityków słyszymy, że możliwe są wyłączenia z podatku zgłaszane jako poprawki podczas prac w komisjach sejmowych.

- Nowy pomysł będzie wyrównywał szanse małego i średniego kapitału w konkurencji z wielkimi zagranicznymi sieciami handlowymi. Także wpływy budżetowe będą na założonym w ustawie poziomie – podkreśla źródło w rządzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Podatek handlowy do gruntownego remontu