Podatek od reklam zawisł na włosku

opublikowano: 17-02-2021, 15:34

Wicepremier Jarosław Gowin na spotkaniu z Izbą Wydawców Prasy potwierdził, że jego partia nie poprze podatku od reklam w mediach.

Wszystko wskazuje na to, że rząd będzie musiał zrewidować pomysł opodatkowania reklam emitowanych w mediach. Wymusi to nie tyle sprzeciw firm medialnych, ale przede wszystkim konfliktowa sytuacja polityczna w rządzącej Zjednoczonej Prawicy.

Głos rozsądku
Głos rozsądku
Wicepremier Jarosław Gowin, szef współrządzącego Porozumienia, nie widzi możliwości poparcia tzw. podatku od reklam w mediach. Rząd ma twardy orzech do zgryzienia.

W ramach konsultacji projektu w środę Jarosław Gowin, minister rozwoju, spotkał się z Izbą Wydawców Prasy (IWP).

- Spotkanie odbyło się w dobrej atmosferze, wszystko wskazuje na to, że wicepremier Gowin rozumie nasze obawy związane z tym podatkiem. Potwierdził bowiem wcześniejsze deklaracje, że jego partia Porozumienie jest przeciwna wprowadzeniu go. Wicepremier oraz obecni na spotkaniu zgodzili się, że rząd powinien pójść w stronę wprowadzenia podatku cyfrowego, obejmującego cyfrowych gigantów - mówi Bogusław Chrabota, prezes IWP.

„Na spotkaniu zgodzono się w trybie roboczym, że projekt ustawy o opłatach od reklam nie powinien być uchwalony, należy zaś dążyć do wyrównania obciążeń podatkowych podmiotów działających na polskim rynku mediów. Dla realizacji tego konieczne jest jak najszybsze implementowanie w Polsce dyrektywy w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych oraz wprowadzenie w Polsce i całej UE tzw. podatku cyfrowego obejmującego swoim zakresem wielkie koncerny technologiczne, które generując w Polsce znaczne przychody nie płacą tu odpowiednich podatków. Niezbędne jest energiczne zaangażowanie się rządu polskiego w prowadzone w tym kierunku prace na szczeblu europejskim. Przedstawiciele IWP zaproponowali wsparcie państwa w pracach nad opodatkowaniem gigantów cyfrowych w imię równości podatkowej. Premier Gowin podkreślił na koniec, że w sprawach, które były omawiane na spotkaniu, będzie prowadził dalsze konsultacje” - czytamy w oświadczeniu IWP.

Stanowisko Porozumienia oznacza, przynajmniej obecnie, że rządowi zabrakłoby w parlamencie głosów do uchwalenia tej ustawy (jeżeli cała opozycja zagłosuje przeciw). Zdecydowanie przeciwko pomysłowi opowiedziała się już KO oraz Szymon Hołownia, szef ruchu Polska 2050.

Redakcje medialne dostały silne wsparcie ze strony m. in. Rady Przedsiębiorczości, skupiającej największe organizacje biznesowe, która jest za zatrzymaniem przez rząd tego projektu.

Jarosław Gowin storpedował już takie kontrowersyjne pomysły PiS jak pomysły likwidacji ograniczenia 30-krotności składek na ZUS czy próby przeprowadzenia tzw. kopertowych wyborów prezydenckich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane