Podatkowa marchewka

Agata Hernik
opublikowano: 17-04-2007, 00:00

Ulga, jaką może uzyskać firma rozpoczynająca działalność w SSE, zależy m.in. od wielkości przedsiębiorstwa i liczby zatrudnianych.

Udogodnienia dla inwestorów w SSE

Ulga, jaką może uzyskać firma rozpoczynająca działalność w SSE, zależy m.in. od wielkości przedsiębiorstwa i liczby zatrudnianych.

Zwolnienie od podatku dochodowego to jedna z prawnych zachęt wabiących firmy do 14 specjalnych stref eko-nomicznych (SSE). Władze lokalne mogą także zwolnić przedsiębiorstwa rozpoczynające działalność w strefie od podatków od nierucho-mości.

— Inwestorzy w Łódzkiej SSE korzystają z pomocy publicznej na wspieranie nowych przedsięwzięć i tworzenie miejsc pracy. To oznacza zwolnienie od podatku dochodowego, aż do wyczerpania kwoty pomocy — najpóźniej do 2017 r. Zakres pomocy zależy od wielkości przedsiębiorstwa i wynosi odpowiednio 50 proc. ulgi dla dużych firm, 60 proc. dla średnich i 70 proc. dla małych. Przy tworzeniu nowych miejsc pracy inwestor otrzymuje zwrot do 65 proc. dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników — wyjaśnia Błażej Moder, zastępca dyrektora w departamencie rozwoju i strategii Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Przedstawiciele stref podkreślają, że pomagają firmom uzyskać potrzebne zezwolenia, wyszukują poddostawców, służą infrastrukturą. W niektórych strefach inwestor może też liczyć pomoc w staraniach o dotacje z Unii Europejskiej.

Kapitał mile widziany

Choć strefy deklarują, że każdą zainteresowaną firmę przyjmą z otwartymi ramionami, można dostrzec pewne preferencje.

— Najważniejsze, by profil działalności inwestora był zgodny z rozporządzeniami i planem zagospodarowania terenu oraz nie był uciążliwy dla firm sąsiadujących — zastrzega Iwona Grajewska, dyrektor biura marketingu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W Słupskiej SSE może inwestować firma z każdej branży dopuszczonej do działalności w obrębie strefy.

— Od kilku lat obserwujemy jednak, że nasza stre- fa skupia przedsiębiorstwa z branż: metalowej, motoryzacyjnej, spożywczej, drzewnej oraz przetwórstwa tworzyw sztucznych — zauważa Małgorzata Literska z działu obsługi inwestora w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

— Kraków pretenduje do miana „doliny usług”, skupiającej nowoczesne firmy, takie jak centra finansowe, badawcze czy informatyczne. Pragniemy, by powstające w naszym mieście przedsiębiorstwa tego typu świadczyły usługi firmom z całego świata, budowały markę i renomę gospodarczą stolicy Małopolski — przekonuje Krystyna Sadowska, dyrektor ds. marketingu i promocji w Krakowskim Parku Technologicznym.

Co kto lubi

Mimo dobrych warunków prowadzenia działalności w strefach lokowanie w nich firm nie zawsze się opłaca. Przedsiębiorca, mając przed oczami wizję przyszłych ulg podatkowych, powinien dostrzegać, w jakich sytuacjach te udogodnienia działają na jego korzyść.

— Lokalizacja firmy w SSE ma sens ekonomiczny, jeśli dzięki pomocy publicznej z tytułu inwestowania w strefie przedsiębiorstwo będzie osiągało zyski. Zatem działalność gospodarcza polegająca np. na świadcze- niu wewnątrz korporacyjnych usług księgowych z reguły nie opłaca się w obrębie strefy. Bo tworzy koszty, nie zyski — tłumaczy Krystyna Sadowska.

By móc inwestować w SSE, trzeba spełnić odpowiednie warunki, takie jak prowadzenie działalności zgodnej z planem rozwoju strefy.

— Niedotrzymanie tych warunków, a także niestosowanie się do obostrzeń związanych z inwestowaniem w SSE prowadzi do cofnięcia czy zmiany pozwolenia. A jeśli zostanie ono cofnięte, trzeba zapłacić podatek objęty wcześniej ulgami. To w szczególnych przypadkach może zniechęcać przedsiębiorców, a przynajmniej skłaniać ich do głębszego zastanowienia — sumuje Izabela Fechner, menedżer projektów inwestycyjnych w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Agata Hernik

a.hernik@pb.pl % 022-333-99-37

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agata Hernik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu