Podejmowanie decyzji oczywistych przychodzi łatwo

Cristiano Pinzauti
opublikowano: 24-05-2001, 00:00

Cristiano Pinzauti: Podejmowanie decyzji oczywistych przychodzi łatwo

Zarówno w świecie biznesu jak i polityki działa zasada, której przestrzeganie pozwala stosunkowo szybko podejmować decyzje. Polega po prostu na zastanowieniu się, co się stanie, jeśli się decyzji nie podejmie. Niewiarygodnie często ponosimy konsekwencje jej nieprzestrzegania.

Pierwszym przykładem jest odwlekanie budowy w Polsce autostrad. Istota tego procesu sprowadza się do długotrwałości wywłaszczania gruntów oraz niemożności zgromadzenia funduszów. Wydaje się jednak, że nikt nie policzył, ile kosztuje i będzie kosztowało wstrzymywanie programu autostrad. Kiedyś przedstawiciel rządu próbował przekonać biznesmenów, iż nie ma dostatecznie dużego popytu, aby uzasadnić finansowo budowę autostrady między Gdynią i Warszawą. To, że oferta generuje popyt, najwidoczniej nigdy nie wpadło mu do głowy. W rezultacie towary z całego świata podróżują przez porty holenderskie lub niemieckie, a potem lądem, z wyższymi kosztami transportu. Co najważniejsze, Polska traci inwestycje firm, które chętnie ulokowałyby tu swoje centra produkcyjne lub dystrybucyjne dla całej Europy Środkowej. Gospodarka nie otrzymuje ogromnego bodźca, jakim budowa autostrad była w każdym kraju, który uruchomił taki program. Przydałaby się na ten temat „biała księga”, w której MTiGM zestawiłoby koszty i korzyści.

Przykład drugi dotyczy nie tylko Polski, ale większości krajów europejskich: podatki. Wszystkie państwa, które w ostatnich latach zredukowały podatki, uzyskały szybszy rozwój gospodarczy i wyraźną redukcję bezrobocia. Jasna wizja, która mogłaby pozwolić na bardzo potrzebny w Polsce wzrost, nieszczęśliwie przegrała w parlamencie z obawami dotyczącymi krótkoterminowych problemów budżetowych (przynajmniej usprawiedliwionymi) oraz wątpliwościami co do długoterminowej efektywności (nieusprawiedliwionymi — wystarczy przejrzeć dane statystyczne z innych krajów i dokonać własnych kalkulacji). Rezultat? Teraz naprawdę mamy problemy budżetowe, a nie mamy wzrostu.

Wreszcie przykład trzeci i najważniejszy: członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Ostatecznie społeczeństwo zdecyduje o tym w referendum. Obecne polskie poparcie dla członkostwa tylko nieznacznie przekracza 50 proc. Konsekwencje zbiorowej odmowy byłyby dramatyczne dla wielu pokoleń. Dobrze przynajmniej, że główne partie się zgadzają: wejście do UE jest dla Polski koniecznością. Źle, że niektóre mniejsze partie i ruchy próbują wykorzystać dla swoich celów brak informacji, zwłaszcza wśród mniej wykształconej i mniej aktywnej części polskiego społeczeństwa.

Spośród wielu argumentów, wykazujących dlaczego Polska powinna zostać członkiem Unii, najważniejszy wynika z zasady wspomnianej na początku tego tekstu. Jaka jest alternatywa? Przecież warunkiem dalszego rozwoju gospodarczego jest restrukturyzacja niewydajnych sektorów. Czy będzie to stal, górnictwo węglowe czy rolnictwo — trzeba to zrobić. Jednak poza UE Polska będzie musiała dokonać tego bez funduszy pomocowych i bez ogromnych możliwości, jakie daje dostęp do największego na świecie wspólnego rynku.

Istnieje wiele innych powodów konieczności polskiego członkostwa w UE, ale ten przedstawiony powyżej powinien nawet mniej zorientowanym pomóc podjąć decyzję referendalną — oczywiście pod warunkiem, że ktoś im to jasno wytłumaczy. Odpowiedzialność ciąży nie tylko na politykach, ale przede wszystkim na mediach. Podejmowanie decyzji jest zwykle ciężką pracą i zawodowi decydenci mają tendencję do podkreślania tego. Jednak nie przesadzajmy — czasami alternatywa jest tak zła, iż nawet najtrudniejsza decyzja przychodzi bez wysiłku.

Cristiano Pinzauti jest wiceprezydentem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, wiceprzewodniczącym Forum Izb Gospodarczych UE

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cristiano Pinzauti

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Podejmowanie decyzji oczywistych przychodzi łatwo