Podmioty usługowe mają wiele do zrobienia

Małgorzata Zgutka
opublikowano: 26-05-1999, 00:00

Podmioty usługowe mają wiele do zrobienia

Konferencja Marketing Usług Profesjonalnych

BYĆ NA BIEŻĄCO: Dla klientów strategicznych tworzymy bazę informacji, w której gromadzimy wszystkie newsy ze świata, mogące mieć wpływ na ich interesy. Gdy np. zatonie tankowiec na Adriatyku, to od razu analizujemy, jaki to zdarzenie będzie miało wpływ na interesy klienta — tłumaczy Krzysztof Orchowski z Ernst & Young. fot. Małgorzata Pstrągowska

Tradycyjne metody marketingowe, opracowywane z myślą o produktach materialnych, zawodzą przy sprzedaży usług świadczonych przez agencje reklamowe, firmy konsultingowe i doradcze — przekonywali organizatorzy i prelegenci poznańskiej konferencji Marketing Usług Profesjonalnych.

Poznańska konferencja uświadomiła, że marketing w firmach usługowych pozostawia wiele do życzenia. W branży doradztwa gospodarczo-prawnego świadomość marketingowa jest największa, a mimo to większość podmiotów w Polsce, bo aż 72 proc., nie prowadzi list strategicznych klientów. Około 60 proc. firm doradczych nie wie, z usług którego z konkurentów korzystają obecnie ich byli klienci. Lepiej wygląda kwestia premiowania klientów za długotrwałą współpracę. Robi to grupa 58 proc. firm doradczych.

Do boju

Równocześnie z badań zaprezentowanych na konferencji wynika, że firmy konsultingowe i doradcze oraz reklamowe mają jeszcze wiele do zrobienia. Jeżeli chodzi o tego typu usługi, polski rynek nie jest jeszcze nasycony. Krajowe przedsiębiorstwa najczęściej korzystają z usług agencji reklamowych — niemal dwie trzecie z nich współpracowało z nimi w ciągu ostatnich dwóch lat. Rzadziej, tylko 27 proc., sięga się po usługi firm konsultingowych. Najrzadziej polskie firmy wynajmują agencje badań marketingowych. Robi to zaledwie 13 proc. ankietowanych.

— Większość podmiotów badania prowadzi ad hoc, najczęściej gdy zmusza ich do tego sytuacja. Biznesmeni zwykle przychodzą, gdy firma ma już problemy. Chcą, by badania wykazały, dlaczego tak się stało. Rzadko po badania zwracają się tacy, którym firma wspaniale prosperuje. Są wśród nich jednak wyjątki. Niektórzy chcą się przekonać, dlaczego im się dobrze powodzi. Chcą mieć na papierze potwierdzenie, dlaczego tak się dzieje — tłumaczy prof. dr hab. Aniela Styś.

Być lojalnym

Na konferencji naukowcy i praktycy dyskutowali o różnych kwestiach, związanych z marketingiem — tworzeniu wizerunku firmy, wewnętrznym PR czy budowaniu lojalności klientów. Na tę ostatnią kwestię szczególną uwagę zwracał Krzysztof Orchowski z Ernst & Young.

— Koszt pozyskania klienta jest o pięć razy droższy od zatrzymania zdobytej już firmy. Zagraniczne podmioty są przywiązane do marki, natomiast mniej lojalne są polskie. Z naszymi klientami mamy ciągły kontakt. Muszą mieć świadomość, że dbamy o nich i zawsze mogą na nas liczyć — deklaruje Krzysztof Orchowski.

Po dwudniowej dyskusji dwa światy naukowy i praktyczny rozeszły się w swoje strony.

— Część uczestników spodziewała się, że na konferencji dostanie receptę, jak zarobić pieniądze. Ci, którzy z takim założeniem przyjechali do Poznania, wrócili rozczarowani. Zadowoleni do pracy wrócą ci, którzy na konferencji chcieli się czegoś nauczyć. — tłumaczy Marcin Chłodnicki organizator konferencji.

Za rok planowana jest jej druga edycja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Zgutka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Podmioty usługowe mają wiele do zrobienia