Podpisano nową polsko-ukraińską umowę o współpracy gospodarczej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-03-2005, 14:34

Nową umowę o współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i Ukrainą podpisali w piątek w Kijowie premierzy Marek Belka i Julia Tymoszenko. Na mocy umowy powstanie Polsko-Ukraińska Komisja ds. Współpracy Gospodarczej.

Nową umowę o współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i Ukrainą podpisali w piątek w Kijowie premierzy Marek Belka i Julia Tymoszenko.

    Polska wchodząc do Unii Europejskiej i dostosowując prawa do unijnego ustawodawstwa, musiała wypowiedzieć wszystkie dotychczasowe umowy handlowe, w tym m.in. z Ukrainą. Dlatego rządy Polski i Ukrainy postanowiły podpisać nową umowę o współpracy gospodarczej, której postanowienia nie będą już kolidowały zpolityką handlową UE.

    Na mocy umowy powstanie Polsko-Ukraińska Komisja ds. Współpracy Gospodarczej. Z polskiej strony przewodniczył jej będzie wicepremier Jerzy Hausner.

    Premier Belka powiedział, że strona polska chciałaby, aby pierwsze posiedzenie tej komisji odbyło się najpóźniej na początku kwietnia.

    Elżbieta Bodio, wicedyrektor departamentu międzynarodowej współpracy dwustronnej w Ministerstwie Gospodarki powiedziała w piątek PAP, że umowa ta bazuje na postanowieniach Układu o Partnerstwie i Współpracy między Ukrainą a Unią Europejską.

    Według Bodio, umowa zawiera zapewnienia wsparcia przez rządy obu krajów rozwoju współpracy w strategicznych obszarach gospodarczych, m.in. energetyce, budownictwie i rolnictwie.

    Takie wsparcie udzielone ma być m.in. promowaniu polskich przedsiębiorstw na Ukrainie. Bodio powiedziała, że Ministerstwo Gospodarki dysponuje funduszem promocji i może wspierać udział polskich przedsiębiorstw w wystawach, misjach gospodarczych, może też dofinansowywać uzyskiwanie certyfikatów na towary, któremiałyby być sprzedawane na rynku ukraińskim.  Przedstawicielka Ministerstwa Gospodarki podkreśliła, że rządpolski zabiega też o rozwiązanie problemu, jaki mają polscy przedsiębiorcy inwestujący na Ukrainie - brak zwrotu podatku VAT.Bodio powiedziała, że z ustawodawstwa ukraińskiego wynika, iż taki zwrot powinien być, ale problem tkwi w braku środków finansowych.  Podkreśliła, że polskie inwestycje na rynku ukraińskim osiągnęły wartość ponad 180 mln dolarów i spośród wszystkich wschodnich sąsiadów Polski Ukraina jest dla polskich przedsiębiorców najbardziej atrakcyjnym obszarem do inwestowania.

    Według danych Ministerstwa Gospodarki, polsko-ukraińskie obroty handlowe w 2004 r. wyniosły ponad 3 mld dolarów, w tym polski eksport na Ukrainę ponad 2 mld dolarów, a import ponad 1 mld.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane