Podpisujemy bez szemrania

opublikowano: 02-03-2012, 00:00

TRAKTAT FISKALNY

Gdyby sprawność Unii Europejskiej nadążała za rozrostem jej organów decyzyjnych, to nasza wspólnota byłaby niedoścignionym liderem globalnego wyścigu. Biurokratyczne dzielnice w Brukseli, Strasburgu i Luksemburgu rozrastają się w postępie przeczącym jakimkolwiek kłopotom strefy euro. Trwający od wczoraj w Brukseli szczyt Rady Europejskiej także obrasta w pomniejsze szczytki.

Najpierw zebrała się siedemnastka Europejskiej Partii Ludowej (w tylu państwach UE sprawowane są rządy chadecko-ludowe), a potem Grupa Wyszehradzka. Tym razem nie było już czasu na rozszerzenie jej o republiki bałtyckie i bałkańskie. Z kolei po szczycie miała zostać we własnym gronie siedemnastka Eurolandu (nie mylić ze wspomnianą wyżej), ale na razie nie jest gotowa. Uff...

Podobnie skomplikowaną budowę ma podpisywany dzisiaj traktat o fiskalnej dyscyplinie w Eurolandzie.

Podział państw unijnych na trzy kategorie zobrazował nasz rysownik. Premier Donald Tusk nie byłby sobą, gdyby nie wykonał jakichś ruchów umieszczających go w centrum medialnej uwagi. W środę nagle oznajmił, że uzależnia podpis od tego, czy będziemy mieli 100-procentowe przekonanie do każdego słowa zawartego w ostatecznej wersji traktatu.

Ale w czwartek, już w Brukseli, potwierdził, że podpisujemy, bo żaden z ministrów nie zgłosił wątpliwości. Czyli sam sobie stworzył problem i szybko go rozwiązał. Otóż ostateczna wersja traktatu została upowszechniona przez przewodniczącego Hermana Van Rompuya już w lutym, czyli było naprawdę dużo czasu na jej analizę.

Nawiązanie w takiej propagandowej zagrywce do fatalnego rozegrania podpisu pod ACTA jest aż nadto czytelne. Faktycznie, lepiej dmuchać na zimne. Jednak takie sztuczne nakręcanie napięcia to polityczna śmieszność.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane