Podstawą jest dobry projekt

PARP
opublikowano: 05-12-2006, 00:00

Jeśli zrealizowało się inwestycję zgodnie z umową, nie ma powodów do obaw. Trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość i czekać na płatność.

Firma EMC z Torunia zajmuje się projektowaniem i produkcją elektroniki dla branży oświetleniowej. Dzięki wielokrotnemu ubieganiu się o wsparcie w ramach programów przedakcesyjnych Phare i doświadczeniu, które firma wówczas zdobyła, udało jej się także odnieść sukces w Sektorowym Programie Operacyjnym „Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw” (SPO WKP).

Nauka nie idzie w las

Po raz pierwszy z funduszami unijnymi firma EMC zetknęła się w 2003 r., kiedy to postanowiła starać się o dofinansowanie projektów z programu Phare 2000 i 2001. Od tego czasu przedsiębiorstwo przeprowadziło już jedenaście przedsięwzięć dotowanych z programów przedakcesyjnych. Chociaż były to inwestycje mniejsze i prostsze niż ta, którą realizowano w ramach SPO WKP, to zdobyte doświadczenia bardzo się przydały.

— Wszystkie te projekty były zupełnie inne i różna była ich wartość, ale mechanizmy i procedury bardzo często się powtarzały. Prawdopodobnie między innymi dzięki temu nie napotkaliśmy żadnych większych kłopotów przy realizacji inwestycji dotowanej z SPO WKP — uważa Stanisław Zieliński, dyrektor ds. handlowych w firmie EMC.

Projekt, na którego dofinansowanie przedsiębiorstwo podpisało umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, został już zrealizowany i rozliczony.

Czas i pieniądz

Pewną uciążliwością dla przedsiębiorcy, zdaniem Stanisława Zielińskiego, może okazać się jedynie liczba dokumentów, które trzeba zgromadzić, aby złożyć wniosek o płatność.

— Formalności jest rzeczywiście dużo. Wymagane zaświadczenia, oświadczenia, faktury czy certyfikaty tworzyły pokaźny plik, a ich skompletowanie było pracochłonne. Jednak nie można powiedzieć, że było to zadanie skomplikowane, szczególnie że w rozwiązywaniu wszelkich wątpliwości bardzo pomocni byli urzędnicy z Regionalnej Instytucji Finansującej i PARP. Osoby, które tam pracują, zawsze chętnie udzielają potrzebnych informacji i wyjaśnień — mówi Stanisław Zieliński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PARP

Polecane