Pogoda sprzyjała funduszowym żniwom

opublikowano: 06-09-2016, 22:00

Ranking „PB” W sierpniu najlepszy fundusz zarobił 9,2 proc., najgorszy stracił ponad 14 proc.

Powiedzenie „rolnik śpi, a w polu samo mu rośnie” dobrze pasuje do opisu strategii najlepszego w sierpniu funduszu akcji — Ipopema m-Indeks Kategoria A — który zyskał 9,2 proc. To fundusz pasywnie zarządzany, co oznacza, że wysiłek zarządzających sprowadza się do zbudowania portfela, który ma możliwie najdokładniej odzwierciedlać wzorzec (benchmark). W tym przypadku jest to w 100 proc. mWIG40, który w sierpniu zyskał 9,6 proc., a w pierwszych dniach września wspiął się do poziomu najwyższego od 2008 r. Paweł Gąsior, który odpowiada za portfel m-Indeksu, dobry wynik tłumaczy w szczególności szaloną hossą w notowaniach JSW. To spółka, której notowania urosły od początku roku o 350 proc., a tylko w sierpniu o 55 proc.

— W mWIG40 często zdarzało się, że spółka, która wypadała z WIG20, odzyskiwała wigor i dokładała dużo do wartości indeksu średniaków. Tak stało się właśnie z JSW, a wcześniej, tyle że w odwrotną stronę, stało się tak z awansującym do WIG20 „drogim” LPP. mWIG40 stoi solidnymi spółkami, takimi jak Kęty, Amica czy Uniwheels — mówi Paweł Gąsior.

Specjalista nie obawia się, by osłabienie tempa wzrostu PKB w drugim kwartale, które skłoniło niektórych ekonomistów do obniżenia prognoz 2016 r., stało się przyczynkiem do odwrotu inwestorów od akcji. — Impuls, jeśli przyjdzie, to raczej z zagranicy i nie wykluczyłbym tego w krótkim terminie. W średnim i długim pozostajemy jednak optymistami, a korekta prognoz nie jest na tyle duża, by zmieniała to nastawienie — dodaje Paweł Gąsior.

Skutki preferencji

Ci zarządzający, którzy postawili na mWIG40, wyróżnili się nie tylko w kategorii funduszy akcji polskich uniwersalnych, ale także tam, gdzie akcje to tylko część portfela, albo tam, gdzie strategia nie polega na ściganiu się z benchmarkami, ale na poszukiwaniu zysków za wszelką cenę, niezależnie od koniunktury. Jakub Bentke, który w KBC TFI zarządza funduszem Portfel Akcji Średnich Spółek, w sierpniu zanotował dobre wyniki także w funduszach Stabilnym i Aktywnym. I właśnie za te zyski w pakiecie wędruje do niego tytuł „Bohatera miesiąca”. Specjalista tłumaczy rezultaty dobrą selekcją i mocnym niedoważeniem w akcjach z WIG20. Jak negatywne mogłoby to mieć skutki, pokazuje drugi biegun tabeli funduszy akcji polskich uniwersalnych — jest tam INS BSK Indeks WIG20, który — jak nazwa wskazuje — odzwierciedla portfel blue chipów. Inną drogą poszły dwa fundusze z oferty TFI BGŻ BNP Paribas — fundusz Dynamicznego Inwestowania zyskał 5,2 proc., a fundusz BNP Paribas Akcji 5,1 proc., co zaowocowało obecnością w czołówce.

— Nasze preferencje inwestycyjne to wypadkowa kilku zmiennych. Zaangażowanie w średnie spółki podpowiadają nam modele ilościowe, z których korzystamy, a także fakt, że w mWIG40 wciąż, mimo dużego wzrostu notowań indeksu, wskaźnikowo spółki są tanie. Choć więc wydaje się, że po silnych zwyżkach należałoby ten indeks „skrócić”, to jeśli zejść na poziom spółek, to okazuje się, że trudno znaleźć przewartościowane walory. W indeksie jest też jedna nietypowa spółka, czyli JSW, którą przeważaliśmy i nadal będziemy przeważać, ponieważ wartość jej akcji szacujemy na około 60-kilka złotych — mówi Piotr Zagała, zarządzający TFI BGŻ BNP Paribas.

Specjalista przyczyn dobrego zachowania mWIG40 doszukuje się również w odsunięciu na jakiś czas „problemu OFE”. Wbrew obawom wielu uczestników rynku, aktywów funduszy nie znacjonalizowano, co dało impuls do odbicia notowań tych spółek, w których akcjonariacie OFE mają znaczącą pozycję. — mWIG40 to indeks preferowany przez OFE — podkreśla Piotr Zagała, który spodziewa się kontynuacji trendu wzrostowego, ale zaznacza, że mimo dwóch miesięcy wysokich zysków preferencje inwestorów giełdowych nie udzieliły się klientom TFI.

— Na razie nie widać napływów do bardziej ryzykownych produktów, jakimi są fundusze akcji. Próbujemy zachęcać klientów, ale wybierają oni bardziej bezpieczne rozwiązania — mówi Piotr Zagała.

Bezpieczny procent

Taki wybór oznacza, że stopy zwrotu w skali roku są na poziomie lokat. W skali miesiąca bywa z tym różnie, a w segmencie funduszy papierów dłużnych i pieniężnych wyniki w sierpniu zawierały się w przedziale od minus 0,1 do plus 1,1 proc. Największe zyski przyniosły papiery dłużne globalne korporacyjne, fundusze polskich obligacji uniwersalne zarobiły natomiast 0,7 proc. Niewiele mniej, bo 0,6 proc., wyniosły średnie zyski funduszy inwestujących głównie w rodzime papiery skarbowe. Najlepszy wynik wśród rozwiązań dłużnych uniwersalnych wypracował UniObligacje Aktywny (1,7 proc.), a tuż za nim znalazł się PZU Papierów Dłużnych Polonez (1,3 proc.). Tym razem słabo wypadło fundusze inwestujące w obligacje przedsiębiorstw, których średni zarobek wyniósł 0,6 proc., a najlepsze — Millennium Obligacji Korporacyjnych oraz Arka BZ WBK Obligacji Korporacyjnych — zakończyły miesiąc ze stopą zwrotu 1 proc.

Przepis na zysk

Wśród funduszy sektorowych wysokim zyskiem (6,1 proc.) wyróżnił się Investor Sektora Infrastruktury i Informatyki, który na dniach zmieni nazwę na lepiej odzwierciedlającą skład portfela (nowe technologie). — O wyniku zadecydowały duże zwyżki notowań polskich spółek z segmentów IT, rozrywka multimedialna, medycyna

i telemedycyna. Skład portfela funduszu jest dość stabilny oraz mocno skoncentrowany ze względu na realizowaną politykę sektorową. Planujemy rozszerzenie spektrum geograficznego w pierwszej kolejności o spółki, które już znajdują się w naszych innych funduszach i spełniają kryteria polityki inwestycyjnej tego funduszu — mówi Maciej Chudzik, zarządzający Investors TFI. W grupie niezwykle ostatnio popularnych funduszy absolutnej stopy zwrotu najlepszy wynik osiągnął Eques Total Return FIZ. Także w tym przypadku kluczem do sukcesu była selekcja i zaangażowanie w polskie spółki o średniej kapitalizacji.

— Benefit Systems, JSW, Sanok i Uniwheels — to spółki, które w dużym stopniu przyczyniły się do zysków funduszu — mówi Jakub Liebhart, zarządzający Eques Investment TFI.

 

BOHATER MIESIĄCA

Jakub Bentke, zarządzający KBC TFI*:

Przyczyną bardzo dobrych wyników naszych funduszy było m.in. przeważenie w akcje zaraz po ogłoszeniu projektu ustawy frankowej. Pomogła też selekcja i to, że byliśmy mocno niedoważeni w akcjach z WIG20. Widzimy szanse na kontynuacje trendu wzrostowego. Na razie nasze akcje rosną wraz z innymi rynkami wschodzącymi, brak jest natomiast krajowego popytu. Indeks WIG urósł prawie 3 proc. od początku roku. Zakładając kontynuację trendu, może to przyciągnąć uwagę inwestorów indywidualnych. Słabsze ostatnio dane makro powinny mieć charakter przejściowy. Spodziewamy się ożywienia i powrotu inwestycji w gospodarce najpóźniej od początku przyszłego roku. Uważamy, że dobre perspektywy mają wciąż eksporterzy.

*zarządzane przez niego KBC Stabilny i KBC Aktywny osiągnęły najlepsze zyski w grupie, a KBC Portfel Akcji Średnich Spółek był drugi w kategorii

80 proc. Tyle spośród dostępnych na polskim rynku funduszy zakończyło sierpień z dodatnim wynikiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane