Pokojowa Nagroda Nobla 2019 dla Etiopii

opublikowano: 11-10-2019, 11:12

Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali, który objął urząd ledwie 1,5 roku temu, został nagrodzony przez Komitet Noblowski w Oslo Pokojową Nagrodą Nobla.

Nagroda dla 43 letniego polityka ma związek z jego inicjatywą zakończenia trwającego prawie 20 lat sporu o granicę między Etiopią a Erytreą, który był pokłosiem wojny między tymi krajami w latach 1998-2000. Spór ten alienował oba kraje w rozwoju i uniemożliwiał Etiopii wykorzystywanie erytrejskich portów na Morzu Czerwonym. Teraz szanse na dalszy rozwój gospodarczy rozkwitły w pełni. 

Etiopia to 2. pod względem ludności i najszybciej rozwijający się kraj Afryki. Mieszka w nim 109 milionów ludzi, a PKB przekroczyło w ubiegłym roku 85 miliardów dolarów. Średni realny wzrost gospodarczy w ostatnich 10 lat wynosił rocznie 9,9 proc. Kraj ten wciąż jest jednak jednym z najbiedniejszych w regionie z PKB per capita na poziomie jedynie 790 dolarów.Dla porównana w Polsce mieszka ok.38 mln ludzi produkujących 585 miliardów dolarów.  Świetne położenie geograficzne, postępujące reformy gospodarcze oraz normalizacja stosunków z sąsiadami oznaczają jednak, że kraj ten może stać się jednym z najlepszych miejsc do inwestycji zagranicznych. 

Kraj ten czerpie pełnymi garściami z pomocy międzynarodowej - rocznie otrzymuje prawie 4 miliardy dolarów wsparcia od Banku Światowego, UE, Wielkiej Brytanii czy OECD. Jako kraj wybitnie rolniczy jego eksport do Unii Europejskiej jest bardzo utrudniony ze względu na protekcjonizm w postaci Wspólnej Polityki Rolnej, jednak eksport choćby etiopskiej kawy rośnie, także tej trafiającej do Polski. Polacy z kolei eksportują do Etiopii ciągniki rolnicze i inne narzędzia rolnicze.

Choć sytuacja w regionie zachodniej Afryki jest wyjątkowo niestabilna, z niekończącym się chaosem w Somalii oraz krwawą wojną domową w Jemenie, nagroda Nobla dla premiera Etiopii jest sygnałem, że jest nadzieja na większą stabilność i polityczna potrzeba odnalezienia drogi rozwoju w regionie, który spora część Europy już dawno spisała na straty. 

 

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy