Pół sekundy handlu w 6 minut (WIDEO)

System UTP, który szczęśliwie śmiga na warszawskim parkiecie od blisko miesiąca, umożliwia wprowadzenie na szerszą skalę handel algorytmiczny. Oferta naszych biur maklerskich jest skromna, a lęki związane z HFT duże. Spróbujmy je zwizualizować.

Co to jest? Firma badawcza Nanex w ten sposób rozciągnęła w czasie pół sekundy handlu na akcjach Johnson & Johnson. Na ekranie widzimy sześć minut zleceń i transakcji – tych pierwszych w ciągu pół sekundy 2 maja złożono 1200, tych drugich 215 (narożniki reprezentują giełdy, a kropki pojedyncze zlecenia). Takich filmików na każdym papierze można stworzyć w ciągu dnia 100 000. Rynkiem rządzą roboty. Imponujące czy przerażające?

Maszyny (podpięte do Twittera) stały też za załamaniem na Wall Street. Przy okazji ogłosiłem konkurs na hasło, które może oszukać maszyny. W odpowiedziach przewijało się jedno słowo klucz: „Rostowski”, a tweet marzenie to „Jacek Rostowski obniża podatek od zysków giełdowych do 0%”. Tylko, że w to chyba nawet automat by nie uwierzył.

Więcej o HFT >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane