Pola do popisu dla graczy i biznesu

18-08-2009, 07:51

Golf staje się coraz popularniejszy także wśród inwestorów, którzy chcą zarabiać na spragnionych odpoczynku

Pole golfowe to nie boisko do futbolu. Każde jest inne, a i gra na nich bywa łatwa lub trudna.

O to, kiedy i gdzie powstał golf, toczą się spory. Podobną do niego grę uprawiali już starożytni Celtowie, żyjący w I wieku przed naszą erą na Wyspach Brytyjskich. Jednak dołki w ziemi do umieszczania w nich piłek jako pierwsi zaczęli wykorzystywać Szkoci. To właśnie w Szkocji, w mieście St. Andrews w roku 1552 powstało pierwsze pole golfowe. Liczyło 22 dołki.

Dołki i przeszkody

Dziś typowe pole golfowe to starannie zaprojektowany obszar, który zajmuje od 40 do 80 ha i na którym znajduje się 18 dołków. W większej części jest pokryte wypielęgnowaną trawą o wysokości 5 mm. Pola mają zróżnicowaną konfigurację — są łatwe i skomplikowane, płaskie i pofałdowane, czasami naszpikowane przeszkodami.

Profesjonalne pole golfowe — tzw. mistrzowskie — liczy właśnie 18 dołków. Pole treningowe ma ich o połowę mniej i składa się z obszarów pozwalające trenować różne uderzenia w różnych warunkach. Wyróżnia się wśród nich m.in. driving range (miejsce służące do wybijania piłki na odległość), bunkry treningowe i inne.

Regionalny charakter

Pola golfowe znacznie różnią się między sobą. Jedne, jak np. Krakow Valley Golf Country Club położony w Paczółtowicach, charakteryzują się trudnymi przeszkodami, inne natomiast zapewniają klubową atmosferę i są bardziej przyjazne mniej doświadczonym graczom. Do tej kategorii znawcy zaliczają np. pola w Bytkowie pod Poznaniem, Binowie pod Szczecinem i Toya pod Wrocławiem.

Inna linia podziału przebiega w poprzek cenników. Do najtańszych nie są zaliczane częstochowskie Club Rosa i Club Sierra z Wejherowa.

Naturalne ukształtowanie terenu i wykorzystywanie lokalnego folkloru to cechy charakterystyczne takich ośrodków jak Mazury Golf pod Olsztynem i Amber Baltic niedaleko Międzyzdrojów.

Według portalu Golf.pl, po całym kraju rozrzuconych jest dwanaście 18-dołkowych, profesjonalnych pól. Ponieważ jednak zainteresowanie tą dyscypliną w naszym kraju wzrasta, powstają nowe obiekty, na przykład Sand Valley Golf w Pasłęku koło Elbląga czy pole golfowe w Sobieniach Królewskich koło Warszawy.

Monika Szpoton

Słownik pojęć golfowych i najlepsze pola golfowe w Polsce znajdziesz we wtorkowym wydaniu "Pulsu Biznesu"


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Pola do popisu dla graczy i biznesu