Polacy boją się zakupów na górce

opublikowano: 11-02-2019, 22:00

Od kilku kwartałów na rynku mieszkań spada udział zakupów gotówkowych, wynika z danych, przytaczanych przez Open Finance.

W siedmiu największych miastach Polski wartość transakcji, finansowych wyłącznie gotówką, wyniosła w trzecim kwartale 2018 r. (to najświeższe dane) 2,89 mld zł. Kwartał wcześniej było do 3,32 mld zł, a wcześniej przez pięć z sześciu kwartałów wartość utrzymywała się powyżej 4 mld zł (z rekordowymIV kwartałem 2017 r. — 4,83 mld zł).

— Dlaczego Polacy kupują mniej mieszkań za gotówkę? Najprawdopodobniej najbardziej zachowawczy inwestorzy wstrzymali się z zakupami widząc bardzo szybko rosnące ceny mieszkań. Wszystko wynika więc z obawy przed zakupem mieszkania na tzw. górce cenowej — tłumaczy Bartosz Turek, analityk Open Finance.

Udział zakupów gotówkowych mimo wszystko wciąż jest wysoki, bo sięga 49 proc. Jeśli dodać gotówkę, która trafia do deweloperów jako wkład własny kredytów, udział rośnie do 62 proc.

— Jakby jednak nie liczyć, to w obu ujęciach mamy od kilku kwartałów do czynienia ze spadkiem udziału gotówki w sprzedaży nowych mieszkań — zaznacza Bartosz Turek.

Specjalista szacuje, że za 2,89 mld zł gotówki Polacy kupili w największych miastach 7 tys. mieszkań — wyraźnie mniej niż w ubiegłym roku. Przeciętne mieszkanie kosztowało w trzecim kwartale 2018 r. 412 tys. zł. W ciągu roku mieszkania podrożały o 9 (dane NBP) do 15 proc. (dane Open Finance).

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu