Polacy chcą wyższej płacy

opublikowano: 29-09-2021, 20:00

Pracownicy zgadzali się na obniżkę wynagrodzeń w czasie pandemii. Teraz chcą podwyżek.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Ilu Polaków nie jest zadowolonych z zarobków?
  • Dlaczego Polacy chcą wyższej płacy?

Podczas pandemii COVID-19 wielu przedsiębiorców z obawy o zachowanie ciągłości biznesu zdecydowało się na zwolnienia lub obniżenie pensji pracownikom. I chociaż zatrudnieni na początku pandemii zgadzali się na redukcję wynagrodzenia, to jednak coraz częściej deklarują, że zarabiają mniej niż powinni. Z badania przeprowadzonego przez firmę ADP wynika, że aż 77 proc. Polaków nie jest zadowolonych z tego, ile zarabia. Co trzeci ankietowany przyznaje, że jego płaca nie jest adekwatna do wykonywanych przez niego zadań, a 19 proc. twierdzi, że otrzymuje niższe wynagrodzenie niż wynoszą normy w branży, w której pracuje.

– W trakcie pandemii wielu pracowników dostało dodatkowe zadania, które przyjmowali w obawie o zatrudnienie i utrzymanie dotychczasowej posady. Jednak w sytuacji, w której ponownie zaczynamy mieć do czynienia z rynkiem pracownika, zaczynają oni oczekiwać za swoją pracę dodatkowych benefitów, w tym lepszej płacy – mówi Anna Barbachowska, szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w ADP Polska.

Jej zdaniem obecnie firmy często muszą dzielić zadania między mniejszą liczbę osób. Do tego procesy rekrutacyjne i pozyskiwanie talentów są coraz trudniejszym wyzwaniem.

Najbardziej ze swojej płacy zadowoleni są specjaliści IT. Co ciekawe, najczęściej są oni zatrudniani na umowy krótkoterminowe. Natomiast to etatowcy częściej (36 proc.) przyznają, że są bardziej usatysfakcjonowani swoim wynagrodzeniem niż ci, którzy działają na kontrakcie (33 proc.).

Zdaniem Anny Barbachowskiej, choć płata minimalna w Polsce rośnie, to wciąż jest przepaść w kwestii wynagrodzeń w porównaniu naszego kraju z wieloma innymi państwami UE.

– Według danych Eurostatu godzina pracy jednego pracownika w 2020 r. kosztowała w Polsce zaledwie 11 euro, czyli ponad 2,6 razy mniej niż średnio w Unii – mówi ekspertka ADP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane