Polacy chętnie zmieniają posadę

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 15-07-2014, 00:00

Jesteśmy jednym z najbardziej otwartych na zmianę pracy narodem Europy. I jednym z najbardziej z niej niezadowolonych.

W ostatnim półroczu co piąty Polak przebadany przez Instytut Badawczy Randstad zmienił pracę. Częściej w Europie pracę zmieniali tylko Turcy, Włosi, Hiszpanie, Norwegowie i Francuzi. Kto i dlaczego decydował się na ten krok? Sondaż pokazuje, że przede wszystkim ludzie młodzi — w wieku 18-34 lata (64 proc.). Ale największy wzrost rotacji, bo aż o 14 proc., zauważono w grupie wiekowej 35-44 lata. Najbardziej lojalne wobec firm są osoby powyżej 55. roku życia (10 proc.). Aż 82 proc. badanych jako główną przyczynę ewentualnej zmiany pracodawcy wskazało wyższe wynagrodzenie — to jeden z najwyższych wyników w czteroletniej historii badania. Zdaniem Łukasza Komudy, eksperta rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, powinno to być wskazówką dla pracodawców, aby lepiej zadbali o najbardziej potrzebnych pracowników.

— Oni znają swoją wartość i możliwości, jakie daje im rynek pracy — mówi Łukasz Komuda. Drugim powodem jest „wewnętrzna potrzeba” zmiany pracodawcy. A na trzecim miejscu znalazła się zmiana struktury firmy. Badanie Randstad pokazuje, że z optymizmem co do sytuacji na rynku pracy wchodzimy również w drugą połowę roku. Stworzony przez firmę indeks mobilności, który pokazuje gotowość do zmiany zatrudnienia w najbliższym półroczu, wzrósł od pierwszego kwartału o 4 pkt i wynosi 108 pkt. Wśród przebadanych krajów

tylko Francja ma wyższy wskaźnik (110 pkt), a równy polskiemu jest rezultat Wielkiej Brytanii, gdzie rynek pracy dla pracownika jest dużo łatwiejszy. Optymizm rodaków kończył się jednak, gdy Randstad zapytał o ocenę ryzyka utraty pracy. Okazuje się, że aż 34 proc. respondentów liczy się z tym. To tyle samo co przed rokiem. Takie obawy ujawnia jednak większość pracowników w UE (oprócz Holandii), którzy wreszcie zauważyli, że tempo rozwoju gospodarczego ich krajów jest zdecydowanie wolniejsze niż jeszcze niedawno.

— Ale wciąż jesteśmy optymistami, jeśli chodzi o możliwość znalezienia nowego zatrudnienia. Aż 74 proc. badanych twierdzi, że w razie takiej konieczności bez problemu znajdzie jakąś pracę w maksymalnie pół roku, a 68 proc. zakłada, że byłaby to praca porównywalna z obecną. Takie wyniki zapewniają nam miejsce w grupie najbardziej entuzjastycznie nastawionych do rynku pracy narodów UE — mówi Katarzyna Gurszyńska, dyrektor merytoryczna Instytutu Badawczego Randstad.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Polacy chętnie zmieniają posadę