Polacy nie budują zielonych domów

opublikowano: 17-08-2015, 22:00

Nasz kraj jest na szarym końcu rankingu wiedzy o niskoemisyjnym budownictwie — wynika z raportu RenoValue.

Zgodnie z unijnymi dyrektywami, do końca 2018 r. wszystkie nowe europejskie budynki zajmowane przez władze publiczne powinny mieć niemal zerowe zużycie energii.

Do 2020 r. ten sam warunek mają spełniać wszystkie nowe budowle. Ambitny plan trudno będzie zrealizować, bo w wielu krajach Starego Kontynentu wiedza dotycząca niskoemisyjnego budownictwa jest znikoma. W ogonie są Włosi, Belgowie i Polacy — wynika z raportu RenoValue, dotyczącego efektywności energetycznej budownictwa. Raport powstał w ramach unijnego programu Inteligentna Energia — Europa. Realizuje go konsorcjum firm i organizacji pozarządowych.

Z badania wynika, że prymusami w zakresie wspierania zielonego budownictwa są Brytyjczycy i Niemcy. Autorzy raportu twierdzą jednak, że wszyscy w Europie mają wiele do zrobienia.

Według unijnych wyliczeń, rozwój gospodarki niskowęglowej ma doprowadzić do zredukowania emisji gazów cieplarnianych o 40-50 proc. do 2030 r. i aż o 90 proc. do 2050 r.

— Osiągnięcie tych celów będzie wymagało odnowienia 80 proc. istniejących budynków, co jest równoznaczne z tym, że powinno się odnawiać jeden budynek na minutę przez najbliższe 40 lat — szacują autorzy raportu, powołując się na unijne dane dotyczące niskoemisyjnej gospodarki.

— To duże wyzwanie dla Europy i Polski. Od lat staramy się przenosić zielone standardy z innych rynków, na których działa Skanska, na polski grunt. Z naszych doświadczeń wynika jednak, że inwestorzy często nie dostrzegają korzyści wynikających ze zrównoważonego budownictwa — twierdzi Krzysztof Andrulewicz, prezes grupy Skanska.

Zwraca uwagę, że istotne jest certyfikowanie ekobiurowców, które dzięki nowoczesnym technologiom budowlanym mogą zużywać nawet o 40 proc. mniej energii i aż o 70 proc. mniej wody. Przekonaliśmy się o tym niedawno: gdy PSE Operator wprowadził 20. stopień zasilania, konieczne było zatrzymanie wielu zakładów przemysłowych, a także wyłączenie klimatyzacji w licznych biurach i sklepach lub nawet ich zamknięcie. Raczkować w Polsce zaczyna także certyfikowanie budynków mieszkalnych. Skanska rozpoczęła właśnie budowę stołecznego Osiedla Mickiewicza, które będzie mogło się poszczycić certyfikatem BREEAM, świadczącym o spełnieniu wysokich standardów bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Dzięki temu mieszkańcy zaoszczędzą na rachunkach.

„Sfera budownictwa jest dobrym przykładem obszaru, w którym racje środowiskowe idą w parze z racjami ekonomicznymi. Działania służące poprawie efektywności w budynkach nie tylko przyczyniają się do obniżenia emisji w gospodarce, ale przede wszystkim prowadzą do obniżenia kosztów eksploatacji budynków” — napisano w niedawno przyjętej przez rząd uchwale wprowadzającej wytyczne i zachęty do inwestycji w budynki efektywne energetycznie.

Z danych Krajowej Agencji Poszanowania Energii wynika, że koszty budowy i utrzymania domów energooszczędnych w 20-letnim cyklu eksploatacji są o 37 proc. niższe niż w budownictwie standardowym. W Polsce, mimo ekodopłat, inwestowanie w zielone budynki nie cieszy się jednak popularnością.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oferuje do 50 tys. zł dofinansowania kredytu na budowę domu pasywnego albo energooszczędnego, a wartość programu dopłat na lata 2013-18 sięga 300 mln zł. Bankier.pl podał niedawno, że dotychczas sfinansowano z niego tylko 91 projektów wartości zaledwie 3 mln zł. Na świecie budynki mieszkalne z certyfikatami stawia się znacznie częściej.

Jakub Zagórowski, dyrektor marketingu w Skanska Residential Poland, podaje, że w USA jest ich już 136,7 tys., a w Kanadzie 2,3 tys. Do światowych liderów należy także Arabia Saudyjska, mająca 809 certyfikowanych projektów w zrównoważonym budownictwie mieszkaniowym. Chińczycy mają ich natomiast 98. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu