Polacy otworzą portfele na święta

opublikowano: 21-11-2018, 22:00

28 proc. Polaków — częściej mężczyzn niż kobiet — uważa, że w ciągu ostatniego roku ich sytuacja finansowa się poprawiła. Efekt? Na święta zamierzamy wydać prawie o 6 proc. więcej niż przed rokiem.

Na tym może się nie skończyć, bo ponad połowa badanych przyznaje, że w ubiegłym roku przekroczyła zaplanowany budżet świąteczny o ponad 200 zł. Takie są wyniki dorocznego badania świątecznych zwyczajów zakupowych, przeprowadzanego przez Deloitte’a. Polacy wydadzą 45 proc. pieniędzy na prezenty, a 44 proc. — na zakupy spożywcze. Reszta pójdzie na spotkania towarzyskie.

Większość pieniędzy zostanie wydana w sklepach stacjonarnych. Najczęściej w prezentach będziemy dawać książki, kosmetyki i perfumy, gotówkę oraz gry. 44 proc. budżetu prezentowego trafi na zakupy online.

— W ubiegłym roku było to 42 proc., co oznacza, że z roku na rok coraz więcej Polaków przekonuje się do zakupów w sieci. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z kupnem żywności. Tylko około 11 proc. świątecznego budżetu przeznaczonego na ten cel zostanie wydane w sklepach internetowych — mówi Wojciech Górniak, dyrektor i lider zespołu ds. sektora dóbr konsumenckich w Deloitcie.

5,8 proc. O tyle, według deklaracji, wzrosną tegoroczne wydatki świąteczne Polaków w porównaniu do 2017 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy