Polacy skarżą się na FACTA

opublikowano: 15-08-2016, 22:00

RPO interweniuje w obronie obywateli zmuszonych składać bankom oświadczenia, na których zależy Amerykanom.

Pojawiają się pierwsze problemy związane z praktyczną realizacją polsko-amerykańskiej umowy dotyczącej FACTA (Foreign Account Tax Compliance Act). Zakłada ona, że działające w naszym kraju banki, fundusze inwestycyjne, towarzystwa ubezpieczeniowe, biura maklerskie muszą Ministerstwu Finansów przekazywać informacje o rachunkach finansowych posiadanych w Polsce przez amerykańskich rezydentów (zobowiązanych do płacenia podatków w USA). Aby zdobyć taką wiedzę, instytucje finansowe zwracają się nie tylko do amerykańskich, ale też do polskich firm i obywateli z żądaniem złożenia stosownego oświadczenia, by sprawdzić, czy mają związki ze Stanami Zjednoczonymi. Okazuje się, że takie oświadczenia są źródłem poważnych problemów.

Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich (RPO), poinformował, że obywatele naszego kraju skarżą się mu, że nie rozumieją zawartych w tych oświadczeniach treści oraz ciążących na nich obowiązków. Tymczasem złożenie dokumentu niezgodnego z prawdą rodzi dla posiadacza rachunku odpowiedzialność karną, zaś niezłożenie (trzeba to zrobić najpóźniej do 1 grudnia 2016 r.) spowoduje blokadę jego rachunku w danej instytucji finansowej. „Należy uznać, że art. 19 ustawy w podanym zakresie [dotyczy oświadczeń — przyp. red.] może być niezgodny z Konstytucją. Konieczna jest pilna zmiana powyższych przepisów i uregulowanie definicji tak, by osoba (…) miała świadomośćprawną treści składanego oświadczenia i potrafiła precyzyjnie stwierdzić spełnienie przesłanek uzasadniających posiadanie lub nie statusu rezydenta podatkowego USA” — czytamy w piśmie Adama Bodnara do ministra finansów Pawła Szałamachy. Rzecznik zwrócił się do szefa resortu o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane