Polacy zapłacą w Austrii podatek od przewozu osób

Karolina Guzińska
06-07-2001, 00:00

Polacy zapłacą w Austrii podatek od przewozu osób

Wskutek decyzji Rady Unii Europejskiej, na terenie Austrii nastąpiły zmiany w przepisach o podatku obrotowym od przewozu osób. Będą one miały wpływ na sytuację tysięcy osób podróżujących autokarami przez Austrię na południe Europy.

Austria przez wiele lat udzielała określonym państwom zwolnienia od podatku obrotowego w przewozie osób z zagranicy. Zwolnienie to zostało zniesione od 1 lipca, gdyż jest sprzeczne z prawem Wspólnoty Europejskiej. Decyzją Rady Unii Europejskiej z dnia 19 marca 2001 r., Austria została zobowiązana do rozszerzenia opodatkowania przewozu osób w zagranicznym ruchu drogowym na wszystkie podmioty gospodarcze z siedzibą znajdującą się poza granicami Republiki Austrii oraz do objęcia podatkiem obrotowym wszystkich tych podmiotów na tych samych warunkach, niezależnie od kraju, w którym ich siedziba się mieści. Z tego względu 1 lipca zniesiono obowiązujące dotychczas zwolnienia od opodatkowania i wprowadzono uproszczone zryczałtowane opodatkowanie przewozu osób z zagranicy wobec: Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czech, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Jugosławii, Lichtensteinu, Luksemburga, Macedonii, Norwegii, Polski, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Węgier i Wielkiej Brytanii.

Każdy przedsiębiorca przewozowy (lub kierowca pojazdu) musi obecnie przedłożyć w austriackim urzędzie celnym przy wjeździe (ostatecznie przy wyjeździe) pisemne oświadczenie podatkowe dotyczące każdego przejazdu przez terytorium Austrii. Formularze oświadczeń podatkowych udostępniane są bezpłatnie w punktach odprawy celnej. Podatek wynosi 10 proc. od kwoty ATS 0,60 za osobę i kilometr trasy przejechanej na terytorium Austrii. Na podstawie oświadczenia podatkowego urząd celny ustala należny podatek obrotowy, który uiszcza się natychmiast. Przy ustalaniu liczby przewożonych osób nie uwzględnia się kierowcy i osoby towarzyszącej kierowcy, pracowników przewoźnika (np. przewodnik, tłumacz, stewardessa) oraz małych dzieci przewożonych nieodpłatnie. Jeśli w trakcie przewozu osób nie zostanie przekroczona granica Austrii z krajem trzecim, opodatkowanie następuje zgodnie z ogólnymi zasadami austriackiej ustawy o podatku obrotowym. Podstawą wymiaru podatku jest w tym wypadku opłata za przewóz przypadająca na świadczenia przewozowe na terytorium Austrii. Stopa podatkowa wynosi 10 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Guzińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / / Polacy zapłacą w Austrii podatek od przewozu osób