Czytasz dzięki

Polacy zrobią więcej koreańskich części

opublikowano: 24-07-2016, 22:00

Prawie 400 osób znajdzie pracę w dwóch nowych zakładach, produkujących w Żorach części samochodowe dla koreańskich firm.

Inwestorom z Dalekiego Wschodu ciągle podoba się w Polsce. Przedstawiciele Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej poinformowali pod koniec ubiegłego tygodnia o szczegółach inwestycji dwóch firm z Korei Południowej, działających w branży motoryzacyjnej. Zdecydowały się one na postawienie zakładów produkcyjnych w Żorach-Osinach. Łączna wartość obu inwestycji to prawie 90 mln zł, zatrudnienie w zakładach znajdzie minimum 390 osób.

— Nowymi inwestorami będą firmy Sekonix oraz Shelf31 — podał Andrzej Zabiegliński, wiceprezes KSSE. Pierwszy z koreańskich inwestorów znany jest przede wszystkim z wytwarzania układów optycznych dla takich firm, jak Sony, Hitachi czy Samsung. Jego ubiegłoroczne przychody to 245 mld koreańskich wonów, czyli około 850 mln zł.

W Żorach ma produkować oprawy oświetleniowe i moduły LED dla branży motoryzacyjnej. Dwa miesiące temu kupił już działkę o powierzchni 3,8 ha i do początku przyszłego roku ma uruchomić na niej zakład produkcyjny i halę o powierzchni 9 tys. mkw., na co wyda 62 mln zł. Zatrudni 90 osób i zapowiada rozbudowę zakładu w drugim etapie inwestycji o 11 tys. mkw.

— Przewidujemy, że rekrutacja pracowników zacznie się na przełomie września i października — podał Andrzej Zabiegliński. Drugi z inwestorów — firma Shelf31 — ma do końca 2017 r. za 25 mln zł postawić zakład produkujący zagłówki i podłokietniki. Zatrudni przy tym co najmniej 300 osób. W KSSE aż roi się od inwestycji z branży motoryzacyjnej, czemu sprzyja m.in. bliskość gliwickiej fabryki Opla, należącej do koncernu General Motors. Jedna czwarta firm w strefie, odpowiadająca za 50 proc. wartości inwestycji, wywodzi się właśnie z tej branży.

W tym roku oprócz Koreańczyków zezwolenia otrzymały produkujące systemy hamulcowe Brembo (150 mln zł inwestycji i 35 miejsc pracy), wyspecjalizowane w pasach bezpieczeństwa i poduszkach powietrznych TRW (46 mln zł i 30 miejsc pracy), a także TI Poland, które zajmuje się produkcją przewodów paliwowych (37 mln zł i 20 miejsc pracy). Inne koreańskie firmy z branży motoryzacyjnej ogłaszały niedawno duże inwestycje w Wałbrzyskiej SSE Invest-Park.

Hale produkcyjne budują tam firmy KCP i ILP, podwykonawcy działającego również w Polsce koreańskiego koncernu Mando, specjalizującego się w systemach hamulcowych, kierowniczych i układach zawieszenia. KCP w Żarowie niedaleko Świdnicy do końca 2017 r. ma zainwestować 33,9 mln zł i zatrudnić 40 osób, a ILP wyda 23,9 mln zł i zatrudni 32 osoby.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane