Polak woli budować samodzielnie

opublikowano: 05-03-2013, 00:00

Przed budowaniem domu na własną rękę nie powstrzymują naszych rodaków liczne formalności i długość procesu inwestycyjnego.

Jak wynika z danych GUS, w 2012 r. inwestorzy indywidualni oddali do użytku ponad 81,2 tys. domów jednorodzinnych, czyli o 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Zdaniem ekspertów, za samodzielnym budowaniem przemawia przede wszystkim możliwość zaoszczędzenia. — Szacuje się, że koszt budowy domu systemem gospodarczym może być niższy niż w przypadku zakupu gotowego budynku u dewelopera nawet o 20 proc., zależnie od projektu domu, zastosowanych materiałów budowlanych i wysokości stawek wynegocjowanych u wykonawców — tłumaczy Jarosław Skoczeń, pełnomocnik zarządu w firmie Emmerson.

Druga strona medalu

Profity finansowe to nie jedyna zachęta dla samodzielnych inwestorów.

— Mają oni również możliwość wyboru indywidualnego projektu i rozwiązań technicznych, technologii budowy oraz wymarzonej lokalizacji — wymienia Robert Barszcz, dyrektor działu nieruchomości mieszkaniowych w Ober-Haus.

Choć budujący na własną rękę mogą wiele zyskać, powinni być świadomi, że będzie ich to kosztowało wiele nerwów i czasu. Formalności związane z samodzielnym przedsięwzięciem nie ograniczają się bowiem do zakupu działki i projektu budynku. Inwestor musi wystąpić do urzędu gminy o wydanie planu zagospodarowania terenu, a jeśli taki nie istnieje musi postarać się o decyzję o warunkach zabudowy. Kolejnym krokiem jest uzyskanie warunków technicznych dostawy mediów (gaz, prąd, woda, kanalizacja), wykonanie planu zagospodarowania działki (potrzebna mapa geodezyjna) oraz uzyskanie pozwolenia na budowę.

— Jak pokazują dane GUS, cały proces inwestycyjny zajmuje około pięciu lat, czyli znacznie więcej niż w przypadku budownictwa wielorodzinnego. To nie lada wyzwanie dla gospodarstwa domowego, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i finansowym. Nierzadko zdarza się, że poszczególne etapy inwestycji realizowane są przez różne firmy i występują między nimi długie przestoje — wyjaśnia Jarosław Skoczeń.

Takich problemów nie mają klienci firm deweloperskich, których obowiązki ograniczają się jedynie do podpisania umowy na wykonanie albo zakup gotowego już budynku. Co więcej, uzyskują dostęp do infrastruktury osiedla, tj. dróg dojazdowych, oświetlenia oraz terenów wspólnych np. placów zabaw.

Bliżej standardu

Jak się jednak okazuje — wygoda nie jest dla Polaków najważniejsza, ponieważ zdecydowana większość z nich woli budować domy samodzielnie. Nie oznacza to jednak, że zainteresowanie zakupem gotowych budynków spada.

— Z roku na rok to rozwiązanie zyskuje coraz więcej zwolenników,głównie ze względu na bogatszą ofertę deweloperów i niższe marże. Choć jest nadal droższe, czas, który poświęcamy na samodzielną inwestycję również można przeliczyć na pieniądze. Może się wtedy okazać, że dla osób niedoświadczonych w budowie opcja zakupu u dewelopera będzie finalnie korzystniejsza także pod względem finansowym — podkreśla Robert Barszcz.

Wzrost zainteresowania zakupem budynków jednorodzinnych zauważa także Marcin Jańczuk, dyrektor marketingu i PR w agencji Metrohouse & Partnerzy. Jak zaznacza, z rozwiązania korzystają nawet dotychczasowi zwolennicy domów wielorodzinnych.

— Wysoka podaż domów umożliwiła wielu osobom zamianę mieszkania w mieście na dom na przedmieściach, zwykle po niewielkiej dopłacie. Zakup domu nie jest już postrzegany w kategoriach luksusu, a ceny segmentów czy niewielkich budynków wolnostojących w pobliżu dużych miast są w zasięgu możliwości znacznej grupy kredytobiorców — tłumaczy Marcin Jańczuk. Polacy bardzo ostrożnie podchodzą jednak do zakupu nieruchomości.

— Unikają terenów słabiej zurbanizowanych ze względu na utrudnioną logistykę, korki i brak podstawowej infrastruktury. Takich problemów nie mają natomiast nabywcy domów w miastach. W prestiżowych rejonach podaż jest jednak bardzo ograniczona, a ceny wysokie — dodaje Marcin Jańczuk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Nieruchomości / Polak woli budować samodzielnie