Poland Central wyda 1 mld zł

Małgorzata Grzegorczyk
14-04-2004, 00:00

Pod Piotrkowem Trybunalskim wkrótce ruszy budowa centrum logistycznego. Na 122 ha w ciągu 7-10 lat powstanie 500 tys. mkw. magazynów.

W Woli Bykowskiej koło Piotrkowa Trybunalskiego wkrótce powstanie centrum logistyczne.

— W najbliższych tygodniach wystąpimy o pozwolenie na budowę pierwszego magazynu — zapowiada Grzegorz Kielecki, prezes Poland Central, firmy, która zaplanowała inwestycję.

Pierwszy magazyn w 2004

Grzegorz Kielecki podpisał z kierowaną przez siebie firmą umowę na prawo pierwokupu 122 ha ziemi. Pierwszy magazyn ma mieć 47 tys. mkw. powierzchni. Koszt budowy metra kwadratowego hali oceniany jest na 210-250 EUR (993-1182 zł). Magazyn ma powstać do końca bieżącego roku.

— Rozważamy wystąpienie o pozwolenie na budowę kolejnego magazynu jeszcze w trakcie budowy pierwszego — zapowiada Grzegorz Kielecki.

Docelowo w ciągu 7-10 lat ma powstać kilkanaście hal o łącznej powierzchni 500 tys. mkw. Inwestycja pochłonie około 260 mln USD (1 mld zł) i będzie finansowana przez brytyjski bank Ansbacher Ltd. Planowanym centrum interesują się już dwie firmy: jedna z Francji (chce wynająć 90 tys. mkw.), a druga z Niemiec (chce kupić 20 ha terenu).

W projekt zaangażowały się władze lokalne. Waldemar Matusiewicz, prezydent Piotrkowa Trybunalskiego, umożliwił odrolnienie 90 ha działki. Interweniował również w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która nie zgadzała się na wybudowanie ronda w miejscu, w którym inwestor zaplanował wjazd.

Tysiące miejsc pracy

Z szacunków władz miejskich wynika, że pracę znajdzie 4 tys. osób, jeżeli centrum będzie świadczyło usługi typowo logistyczne. Jeśli jednak terenem zainteresują się firmy usługowe lub produkcyjne, pracować tu może 7 tys. Oce- nia się, że firmy współpracujące stworzyłyby kolejne 12 tys. miejsc pracy.

W pobliżu działki Poland Central magazyny mają już IKEA, Unilever i Ahold.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Poland Central wyda 1 mld zł