Czytasz dzięki

Policja znów potknęła się na przetargu

opublikowano: 26-11-2019, 22:00

Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołanie Comarchu w przetargu Policji na kamery nasobne.

Decydenci w Komendzie Głównej Policji (KGP), odpowiadający za zakupy w obszarze informatyki, znowu nie mają się czym pochwalić. Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) uwzględniła odwołanie złożone przez Comarch, który wskazywał, że przetarg na dostawę tzw. kamer nasobnych dla policjantów jest „ustawiony” pod jedno konkretne odwołanie. Izba uznała zarzut naruszenia art. 29 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych. Mówi on o tym, że przedmiotu zamówienia nie można opisywaćw sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję w związku z art. 7 ust. 1, który z kolei stwierdza, że zamawiający przygotowuje i przeprowadza postępowanie w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji i równe traktowanie wykonawców.

Comarch wskazywał m.in., że wymagania techniczne preferują rozwiązania jednego dostawcy sprzętu — firmy Getac, z którą do przetargu podeszła Enigma. KGP nie czekała na rozstrzygniecie odwołania przez KIO i 18 listopada zdecydowała się otworzyć oferty. Okazało się, że wpłynęła tylko jedna — złożona przez Enigmę. Z uwagi na fakt, że Policja już otworzyła oferty, a odwołanie Comarchu zostało uwzględnione, KIO nakazała Policji unieważnienie przetargu.

Wyrok KIO może być „kołem ratunkowym” dla Policji, która ogłosiła przetarg na kamery nasobne, choć formalnie nie zakończył się poprzedni przetarg na kamery — ogłoszony w lipcu i unieważniony przez zamawiającego w październiku. Od decyzji o unieważnieniu przetargu odwołało się konsorcjum Integrale IT, a KIO je uwzględniła. Po wyroku izby KGP wezwała spółkę do powtórzenia testów weryfikacyjnych. Integrale IT odwołało się i od tej decyzji, gdyż w ocenie spółki przedmiot zamówienia przeszedł pozytywnie wszystkie przewidziane przez zamawiającego testy — co potwierdziła KIO wyrokiem — a tym samym brak jest podstaw do ich powtarzania.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy