Policja znów potknęła się na przetargu

opublikowano: 26-11-2019, 22:00

Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołanie Comarchu w przetargu Policji na kamery nasobne.

Decydenci w Komendzie Głównej Policji (KGP), odpowiadający za zakupy w obszarze informatyki, znowu nie mają się czym pochwalić. Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) uwzględniła odwołanie złożone przez Comarch, który wskazywał, że przetarg na dostawę tzw. kamer nasobnych dla policjantów jest „ustawiony” pod jedno konkretne odwołanie. Izba uznała zarzut naruszenia art. 29 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych. Mówi on o tym, że przedmiotu zamówienia nie można opisywaćw sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję w związku z art. 7 ust. 1, który z kolei stwierdza, że zamawiający przygotowuje i przeprowadza postępowanie w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji i równe traktowanie wykonawców.

Comarch wskazywał m.in., że wymagania techniczne preferują rozwiązania jednego dostawcy sprzętu — firmy Getac, z którą do przetargu podeszła Enigma. KGP nie czekała na rozstrzygniecie odwołania przez KIO i 18 listopada zdecydowała się otworzyć oferty. Okazało się, że wpłynęła tylko jedna — złożona przez Enigmę. Z uwagi na fakt, że Policja już otworzyła oferty, a odwołanie Comarchu zostało uwzględnione, KIO nakazała Policji unieważnienie przetargu.

Wyrok KIO może być „kołem ratunkowym” dla Policji, która ogłosiła przetarg na kamery nasobne, choć formalnie nie zakończył się poprzedni przetarg na kamery — ogłoszony w lipcu i unieważniony przez zamawiającego w październiku. Od decyzji o unieważnieniu przetargu odwołało się konsorcjum Integrale IT, a KIO je uwzględniła. Po wyroku izby KGP wezwała spółkę do powtórzenia testów weryfikacyjnych. Integrale IT odwołało się i od tej decyzji, gdyż w ocenie spółki przedmiot zamówienia przeszedł pozytywnie wszystkie przewidziane przez zamawiającego testy — co potwierdziła KIO wyrokiem — a tym samym brak jest podstaw do ich powtarzania.

Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane