Polifarb Beckers: nowa rada

Tadeusz Stasiuk
09-09-1999, 00:00

Polifarb Beckers: nowa rada

W trakcie dzisiejszego posiedzenia nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Polifarbu Beckers Dębica wybrani mają zostać nowi członkowie rady nadzorczej.

Walne zostało zwołane na wniosek Skarbu Państwa, który podczas głosowania grupami zamierza wprowadzić do rady nadzorczej dodatkowych swoich przedstawicieli. Do tej pory w 6-osobowej radzie dysponował on jednym miejscem. Czterech przedstawicieli posiada Alcro Beckers (główny udziałowiec), a ostatnim członkiem gremium jest przedstawiciel pracowników.

Spór o dalsze losy dębickiej spółki rozgorzał na wiosnę, kiedy to szwedzcy właściciele Polifarbu ogłosili wezwanie na sprzedaż akcji polskiej spółki, oferując za każdy walor 42 zł. Celem wezwania, jak łatwo można było się domyślić, było skupienie wszystkich akcji, jakie pozostały w obrocie, a następnie wycofanie spółki z notowań na warszawskiej giełdzie.

Ostre weto Ministerstwa Skarbu Państwa oraz Narodowych Funduszy Inwestycyjnych, niezadowolonych z zaproponowanej ceny, niekorzystnie wpłynęło na wyniki wezwania. Szwedom udało się skupić z rynku jedynie 3,6 proc. akcji, dzięki czemu zwiększyli stan swojego posiadania do 58,97 proc. W rękach Skarbu Państwa znajduje się natomiast 16,4-proc. pakiet akcji, zaś siedem NFI posiada łącznie 12 proc. akcji dębickiej spółki. Nieoficjalnie mówi się, że MSP i NFI zażądały za swoje pakiety około 90 zł, co z kolei nie było do przyjęcia ze strony Alcro, które wskazywało na słabą kondycję finansową Polifarbu. Do tej pory, pomimo trwających negocjacji, nie udało się dojść do konsensusu.

Oprócz nie wyjaśnionej sprawy z MSP, Polifarb toczy spór zbiorowy z jednym z działających w firmie związków zawodowych. NSZZ Pracowników Polifarbu Beckers Dębica nie zgodził się na 11,5-proc. podwyżkę płac, która obowiązuje od 1 sierpnia, domagając się 20-proc. rewaloryzacji płac.

— Strony zgodziły się na mediatora, który został już wybrany. Jego przybycia spodziewamy się w połowie miesiąca — powiedział Aleksander Panek, kierownik działu organizacyjnego Polifarbu Beckers Dębica.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polifarb Beckers: nowa rada