Polisa ułatwi start w dorosłe życie

Łukasz Świerżewski
opublikowano: 01-06-2001, 00:00

Polisa ułatwi start w dorosłe życie

Polisa posagowa lub edukacyjna zapewnia dziecku ochronę finansową na wypadek śmierci lub inwalidztwa rodzica, a równocześnie pozwala gromadzić oszczędności, które pomogą mu podjąć studia lub wejść w dorosłe życie.

Niemal wszystkie życiowe towarzystwa ubezpieczeniowe oferują produkty stworzone z myślą o dzieciach swoich klientów. Są to polisy posagowe lub edukacyjne. Ich założenia w większości zakładów są podobne. W okresie dzieciństwa i dorastania rodzice, opiekunowie lub inni najbliżsi opłacają składki i gromadzą kapitał, który w momencie rozpoczynania studiów lub wkraczania w dorosłe życie jest wypłacany dziecku. Równocześnie polisa gwarantuje mu ochronę w przypadku śmierci, inwalidztwa lub innego nieszczęścia, które sprawi, że opiekun nie będzie w stanie zapewniać mu dłużej utrzymania. Towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązuje się wtedy do wypłacania renty, w skrajnej sytuacji nawet dożywotniej.

Prezent od stryja

Najczęściej oferowanym produktem jest kapitałowe ubezpieczenie posagowe. Z założenia kierowane jest ono do rodziców lub prawnych opiekunów, ale we wszystkich towarzystwach (oprócz Heros-Life) może je zawrzeć także jakakolwiek inna osoba, pragnąca wesprzeć w przyszłości dziecko. Limit wieku ubezpieczającego nie może być zwykle wyższy od 60 lat, choć w Warcie Vita umowę może podpisać nawet osoba 65-letnia.

Towarzystwa zachęcają do zawierania ubezpieczenia posagowego, gdy dziecko jest jeszcze małe, a najlepiej zaraz po urodzeniu. Wykupywanie ubezpieczenia posagowego, gdy dziecko ma już kilkanaście lat może nie mieć sensu, a część towarzystw zastrzega nawet, że składki musza być opłacane co najmniej 8 lub 10 lat.

Wypłata po maturze

W przypadku tradycyjnego ubezpieczenia posagowego suma ubezpieczenia powiększona o zyski wypracowane przez towarzystwo (jest to bowiem ubezpieczenie kapitałowe) wypłacana jest dziecku po osiągnięciu ustalonego w umowie wieku — nie wcześniej jednak niż gdy ma 18 lat i nie później niż gdy skończy 25-26 lat. Świadczenie wypłacane jest jednorazowo lub w postaci kilkuletniej renty.

Ubezpieczenie nie jest tylko produktem oszczędnościowym, ale także ochronnym. W przypadku śmierci ubezpieczonego, towarzystwa zobowiązują się do wypłacania miesięcznej lub kwartalnej renty do końca trwania polisy. Niektóre towarzystwa (np. Winterthur lub Compensa Życie) zapewniają rentę dożywotnią w przypadku śmierci ubezpieczonego i równoczesnego doznania 80 proc. trwałego inwalidztwa przez dziecko.

Dla bardziej odważnych

Zmodyfikowaną wersją polisy posagowej jest ubezpieczenie posagowe z funduszem inwestycyjnym. Oferują je Gerling Życie, Zurich, Commercial Union, i w postaci umowy dodatkowej Warta Vita. Podstawowa różnica w stosunku do kapitałowego ubezpieczenia posagowego polega na tym, że część składki przekazywana jest do wybranego przez ubezpieczającego funduszu inwestycyjnego. Daje to szansę na znaczny wzrost wartości oszczędności w przypadku dobrej koniunktury i polityki inwestycyjnej funduszu. Odważniejsi mogą wybrać fundusz zrównoważony lub akcyjny inwestujący w często zmieniające wartość papiery wartościowe.

Z myślą o nauce

Uzupełnieniem oferty polis posagowych są ubezpieczenia edukacyjne i stypendialne. Polisa edukacyjna oferowana przez Allianz Życie jest bardzo podobna do ubezpieczenia posagowego. Wyróżnia ją możliwość wypłaty części zysków z polisy przed zakończeniem umowy ubezpieczenia. Suma ta może zostać przeznaczona na cele edukacyjne.

Produktem stworzonym specjalnie z myślą o finansowaniu nauki dziecka jest natomiast ubezpieczenie stypendialne Nationale-Nederlanden. Celem tej polisy jest zabezpieczenie dziecku środków na naukę w liceum lub na studiach. W zależności od woli ubezpieczającego 3-, 4- lub 5-letnie stypendium wypłacane jest po przekroczeniu 15 lub 19 lat.

Ile to kosztuje

Odpowiednio wcześnie zawarte ubezpieczenie posagowe nie musi być drogie. Minimalna składka miesięczna w Commercial Union i w Heros-Life wynosi 50 zł. W Winterthur trzeba zapłacić co najmniej 70 zł. Chcąc jednak zapewnić dziecku posag rzeczywiście ułatwiający start w dorosłe życie warto zdecydować się na wyższe składki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Polisa ułatwi start w dorosłe życie