Politechniczne roboty na medal

opublikowano: 10-08-2017, 22:00

O siemnaście robotów Koła Naukowego Robotyków KoNaR, działającego na Politechnice Wrocławskiej, zaprezentowano w Pekinie na Robot Challenge 2017.

Dwa wywalczyły złoto i srebro. Zawody Robot Challenge są organizowane od 2004 r. Dotychczas odbywały się w Wiedniu i członkowie KoNaR-u regularnie brali w nich udział, zdobywając m.in. pierwsze miejsce w konkurencji Mini Sumo w 2011 r. i drugie miejsce w konkurencji Freestyle z robotem w 2010 r. W tym roku konkurs przeniesiono do Pekinu. W stolicy Chin wystartowało 1316 robotów z 26 krajów.

EKIPA SPECJALISTÓW: Członkowie Koła Naukowego Robotyków KoNaR, działającego na Politechnice Wrocławskiej, zaprezentowali na Robot Challenge 2017 aż 18 robotów. Dwa zdobyły laury.
Fot. ARC

Rywalizacja toczyła się w 15 konkurencjach, a naszym reprezentantomudało się przywieźć do Polski dwa krążki. Złoto w konkurencji freestyle przypadło Robotycznej Szachownicy, która zdobyła od jury aż 78,2 proc. punktów (kolejna maszyna uzyskała 64,8 proc.) i wzbudziła zachwyt publiczności.

— Ekspozycja naszej konstrukcji była oblegana przez najmłodszych uczestników zafascynowanych urządzeniem. Dzieci śledziły rozgrywkę, wpatrując się w automatycznie poruszające się figury i krzycząc z wrażenia — opowiada Daniel Semkowicz, koordynator projektu Robotycznej Szachownicy.

Robotyczna Szachownica to zautomatyzowana i sterowana głosem konstrukcja umożliwiająca bezdotykowerozgrywanie partii szachów z żywym przeciwnikiem lub ze sztuczną inteligencją. Maszyna umożliwia także odtwarzanie zapisanych lub odbywanych korespondencyjnie rozgrywek. Srebrny medal w kategorii line follower zdobył robot Navy, którego konstruktorem jest Rafał Cymiński. W tej konkurencji maszyna musi jak najszybciej przejechać trasę wyznaczoną przez czarną linię na białym podłożu. Robot z Politechniki Wrocławskiej potrzebował do tego tylko 4,77 s. Do zwycięzcy zabrakło zaledwie 0,07 s. Zawody Robot Challenge odbywały się od 4 do 6 sierpnia w Zhongguancun Exhibition Center w Pekinie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane