Politycy ujawniają pomysły na gospodarkę

ass
opublikowano: 11-10-2007, 00:00

W studiu CNBC TVN Biznes główne partie polityczne przy codziennym lunchu wyborczym prezentują swoje poglądy na gospodarkę. Prezentujemy zapis niektórych opinii reprezentantów dwóch pierwszych zaproszonych do studia komitetów — Prawa i Sprawiedliwości oraz Ligi Prawicy Rzeczpospolitej.

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości — Aleksandra Natali-Świat i Marek Kuchciński — nie wykluczali dalszego obniżania składki rentowej. Podczas debaty padła też nieco zaskakująca deklaracja o planach zlikwidowania Rady Polityki Pieniężnej. Szczegółów nie poznaliśmy, a poseł Kuchciński miał wyraźne kłopoty z odpowiedzią na pytanie, kto po likwidacji rady będzie ustalał poziom stóp procentowych — po namyśle stwierdził, że prezes NBP „przy współpracy z tymi instytucjami, z którymi powinien współpracować”. Kiedy prowadzący próbował wydusić coś więcej, poprosił, by go „zwolnić z obowiązku szczegółowego przedstawienia tej sprawy”. Zapewnił jednak, że „w projekcie zmiany konstytucji utrzymujemy samodzielność i niezależność banku centralnego”.

Choć do przyjęcia euro jesteśmy prawie gotowi, to złotego na wspólną europejską walutę zamienimy wtedy, kiedy uznamy, że będzie to najbardziej korzystne dla gospodarki — tak można streścić poglądy Prawa i Sprawiedliwości na temat euro. Aleksandra Natali-Świat przypomniała, że „NBP powołał zespół, który przygotowuje analizy i ich wynik ułatwi decyzję o tym, w jakim czasie i w jakim tempie powinniśmy przystąpić do strefy euro”. Marek Kuchciński uznał Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego za „jeden z naszych większych sukcesów w obszarze wsi i rolnictwa”. Zapowiedział, że docelowo najbogatsi rolnicy nie będą objęci KRUS-em. Kolejny sukces PiS to — zdaniem polityków tej partii — napływ inwestycji zagranicznych. —Nikt poważny nie zaprzeczy, że walka z korupcją i poprawa bezpieczeństwa zwiększają zaufanie inwestorów — stwierdził Marek Kuchciński. Aleksandra Natali-Świat zapewniała, że jej partia popiera wzrost wynagrodzeń, który jest konieczny, jeśli chcemy zatrzymać falę emigracji .

Wolna gospodarka dla wzrostu gospodarczego — tak brzmiało hasło Ligi Prawicy Rzeczpospolitej, którą w studiu CNBC TVN Biznes reprezentowali Artur Zawisza i Janusz Korwin Mikke. — W kampanii wyborczej wybijamy najbardziej znaczące postulaty gospodarcze, takie jak zniesienie PIT dla osób fizycznych będących przedsiębiorcami, zniesienie opodatkowania emerytur i rent i przeniesienie ulgi prorodzinnej z dzieci miejskich także na dzieci wiejskie — zapewniał Artur Zawisza, dodając: „Nas interesuje zasobność budżetów domowych, a nie nadmierna zasobność budżetu państwa”. Poseł przyznał, że celem LPR jest konstytucyjny zakaz deficytu budżetowego. Proponuje również likwidację podatku dochodowego dla emerytów i rencistów. — To pusty obieg pieniądza, bo budżet wypłaca i budżet następnie zabiera, a jeszcze jest koszt poboru podatku — uzasadniał ten pomysł Artur Zawisza. LPR zastanawia się też nad likwidacją podatku PIT dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. — Być może założono by od siedmiu do piętnastu razy więcej firm, bo ten podatek odbiera motywację do podejmowania ryzykownych działań — mówił Janusz Korwin- -Mikke, dodając: „Rząd zaczyna z wolna rozumieć, że harmonizacja podatków jest niekorzystna. My chcemy wolnej konkurencji również w dziedzinie podatków”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ass

Polecane