Politycy z przestępcami na zdjęciach CBA

PAP
11-07-2008, 08:04

Według "Gazety Wyborczej", podczas przesłuchań w CBA podejrzani i świadkowie dostają tablice ze zdjęciami, na  których obok przestępców są znani politycy. "To co najmniej nieprofesjonalne, jeśli nie prowokacyjne działania" - oceniają fachowcy od śledztw.

Chodzi o plansze ze zdjęciami nazywane w terminologii policyjnej "tablicami poglądowymi". Stosują je wszystkie policje i służby specjalne świata podczas przesłuchań, na których trzeba rozpoznać osobę podejrzewaną o popełnienie przestępstwa.

"Do zdjęć porównawczych dobiera się wizerunki ludzi, którzy zostali sfotografowani podczas policyjnych zatrzymań, zdjęto im odciski palców i wykonano tzw. fotografie sygnalityczne. W rzadkich przypadkach bierze się zdjęcia z bazy praw jazdy. Nie umieszcza się tam wizerunków osób znanych np. z mediów, bo to zakłóca percepcję świadka" - mówi podinsp. Marek Gorzkowski, b. komendant policji w Chrzanowie, oficer z wieloletnim doświadczeniem operacyjnym.

Redakcja "Gazety" dostała akta z kopiami tablic wykorzystywanymi do jednego ze śledztw CBA w 2006 i 2007 r. Świadkowie mający wskazać przestępców dostawali od agentów CBA plansze z fotografiami, na których obok osób podejrzewanych czy przestępców mogli rozpoznać twarze polityków. Czasem bardzo znanych jak np. senator PO Łukasz Abgarowicz, członek władz Platformy i jeden z bardziej rozpoznawalnych warszawskich polityków.

Oprócz Abgarowicza na tablicach umieszczono fotografie działaczy niemal wszystkich ugrupowań. Najwięcej jest posłów i samorządowców LPR (głównie z Małopolski), kilku z PO i Lewicy, ale są też radni PiS i poseł tej partii Krzysztof Sońta.

Politycy pochodzą z różnych stron Polski. Nie wiadomo, według jakiego klucza dobierano zdjęcia.

CBA nie odpowiedziało na pytania "Gazety" dotyczące tej sprawy.

Cały tekst w piątkowym wydaniu "Gazety Wyborczej".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Politycy z przestępcami na zdjęciach CBA