Polityka: długi SKOK w Luksemburgu

Polityka, DI
opublikowano: 29-08-2012, 07:42

Jak SKOK poradziły sobie z obowiązkiem tworzenia rezerw? Przenosząc długi do Luksemburga - pisze najnowszy tygodnik "Polityka".

Najnowsze wydanie tygodnika opisuje mechanizm, dzięki któremu Kasy nie tylko nie muszą podnosić rezerw na „złe długi”, ale w ogóle nie muszą ich robić:

„SKOK mają wnosić przeterminowane należności do spółki w Luksemburgu. W zamian otrzymywać będą dłużne papiery wartościowe. Luksemburska spółka wykupi je od Kas, jeśli pożyczkobiorcy SKOK spłacą zaległe zadłużenie. Zamiast wierzytelności w bilansach Kas pojawią się więc krótko- i długoterminowe inwestycje.
Cały mechanizm opiera się na ekspertyzach prawnych związanego z Kasami prof. Henryka Ciocha (obecnie senatora PiS) oraz dr. Marka Głuchowskiego – partnera sopockiej kancelarii prawnej, zwanej niegdyś, ze względu na liczne związki z prezydentem Lechem Kaczyńskim, „kancelarią prezydencką”. Obaj uznali, że nie ma przeszkód, by Kasy przekazywały przeterminowane długi swoich członków firmom windykacyjnym lub tzw. funduszom sekurytyzacyjnym.
(…)
W lutym br., kilka dni po wejściu w życie rozporządzenia ministra finansów, Kasy powołują spółkę ASK Invest s.a.r.l. z siedzibą w Luksemburgu i rozpoczynają operację przenoszenia do niej „złych długów”. Rzecznik Krajowej SKOK Andrzej Dunajski nie chce ujawnić, ile należności przerzucono do Luksemburga do tej pory. Wszystko wskazuje jednak na to, że to właśnie obawa Grzegorza Biereckiego i jego współpracowników, że po wejściu w życie nowej ustawy o SKOK Komisja Nadzoru Finansowego zakaże takich praktyk i zobowiąże Kasy do urealnienia rezerw, jest jednym z głównych motorów napędzających ich do walki o obalenie ustawy”.

Więcej o tym, jak SKOK bronią się przed objęciem ich państwowym nadzorem i na czyją pomoc mogą liczyć w nowej "Polityce".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polityka, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Banki / Polityka: długi SKOK w Luksemburgu